foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Graffiiti na Praze 2
Městská část Praha 2 se v rámci boje proti graffiti zaměřuje od roku 2010 na ochranu domů před následky sprejerských útoků. Do programu je zapojeno také přes sedm set majitelů domů, kteří využívají spolupráce se společností Komwag.
Jak se uvádí v tiskové zprávě radnice Prahy 2, rozhodli radní na svém jednání 17. dubna o pokračování antigraffiti programu. Nadále ho bude zajišťovat společnost Komwag a.s., která uspěla ve výběrovém řízení.
Městská část investuje do likvidace sprejerských výtvorů nemalé finanční prostředky. V loňském roce nechala odstranit celkem 3 206 m2 graffiti, z toho připadlo na fasády domů 1 440 m2 a 1 766 m2 na parky. Radnici to přišlo na 2,6 milionu korun.
Psali jsme
Jedna z největších dominant Prahy opět čelí poničení ze strany vandalů. Na Karlově mostě se objevil dvoumetrový vysprejovaný nápis uprostřed…
Aktivit sprejerů neubývá
Počet nelegálních graffiti v poslední době roste nejen ve veřejném prostoru, ale také na fasádách historických a památkově chráněných budov. Více než polovina stížností ze strany občanů upozorňuje na nelegální výtvory umístěné na domy v osobním vlastnictví.
„Každý výskyt graffiti se snažíme odstraňovat co nejrychleji, abychom předešli ještě většímu poškození budov. Kromě toho také intenzivně spolupracujeme s policií nejen na odhalování vandalů, ale také na prevenci. Ta je klíčová hlavně u dětí a mládeže, musí se s nimi hovořit o tom, že tvorba nelegálního graffiti je trestným činem,“ upřesnil místostarosta Prahy 2 Jan Recman (ODS a TOP 09).
Graffiti na Praze 2. Foto: PrahaIN.cz
Zájem o antigraffiti program roste
Už třináctým rokem se mohou majitelé nemovitostí zapojit do programu „Dvojka proti graffiti“, který jim zajistí účinnou ochranu a bezplatnou likvidaci počmáraných fasád. Aplikace speciálního ochranného nátěru zajistí, že následné odstranění graffiti může provádět společnost Komwag jen za pomoci teplé vody bez použití dalších chemikálií. Použití nátěru má souhlasné stanovisko i ze strany památkářů. Jedná se o zcela ekologickou technologii.
Zájem majitelů nemovitostí o účast v programu každým rokem vzrůstá, jen za loňský rok se do něj přihlásilo přes sto nových vlastníků domů. V současnosti je do antigraffiti programu zapojeno na 711 nemovitostí.
Redakce PrahaIN získala k problematice graffiti vyjádření od zástupce spolumajitelů tří činžovních domů v Praze 2. „Před několika lety jsme to řešili s naším malířem, který se tomu věnuje, ale přímo o tomto programu nevím. V domě, který máme v Legerově ulici na rohu I.P. Pavlova, jsou nyní potraviny a tam byly graffiti na roletě a na dveřích. Spíše to řeší přímo nájemníci obchodních prostor, které to esteticky poškozuje. Vzpomínám si, že jsme na jiném místě měli pomalované také skla ve výlohách, to bylo nepříjemné. Aktuálně o ničem dalším nevím,“ uvedla zástupkyně vlastníků nemovitostí mající na starost jejich správu.