Praha 2 vytvoří důstojnou vzpomínku na Toufara a Palacha
foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Budova bývalého Borůvkova sanatoria
Radní Prahy 2 se dohodli na vybudování veřejně přístupného pietního místa v objektu Borůvkova sanatoria. Dohodě předcházelo jednání s vlastníkem objektu firmou United Corporation. Domluvou tak vyvrcholily šest let trvající snahy o vybudování pomníku Jana Palacha a Josefa Toufara.
„Těší nás, že jsme se po bezmála šesti letech konečně s majiteli domu, ve kterém kdysi fungovalo Borůvkovo sanatorium, dohodli. Při vší úctě a respektu k soukromému vlastnictví jsou místa, ve kterých se odehrávaly důležité okamžiky našich dějin. A toto místo je jedním z nich. Josef Toufar a Jan Palach si zaslouží důstojnou vzpomínku a oficiální pietní místo,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija.
V objektu tak podle dodatku k dohodě vznikne veřejně přístupná kavárna navazující na uliční parter s umístěním stálé expozice-připomínky věnované Janu Palachovi a Josefu Toufarovi. Na fasádě objektů budou umístěny reliéfy a samotná pamětní deska. Vlastník se dále zavazuje, že konkrétní podoba vnějších pietních míst a kavárny bude podléhat schválení městskou částí Praha 2.
Co to je Borůvkovo sanatorium?
V první republice šlo o soukromé zdravotnické zařízení pro movitější klientelu, kde se prováděly i potraty. Za protektorátu byla budova přeměněna na popáleninovou kliniku. V této budově zemřely dvě výrazné osobnosti československých dějin. 25. února 1950 zde vydechl naposled po brutálním mučení ve valdické věznici kněz Josef Toufar a 19. ledna 1969 po třídenní léčbě Jan Palach. V době normalizace sloužila budova Farmakologickému ústavu; později byla převedena na Hasičský záchranný sbor a dál na soukromé subjekty. Přesto ale areál dál chátrá. Na oprýskané omítce jsou vytvořeny improvizované pamětní desky obou mužů. Vyrobil je designér Otakar Dušek.
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Starostka Prahy 2, členka zastupitelstva hl. m. Prahy za ODS na svém Facebooku 19. ledna k výročí úmrtí Jana…
Tagy
Speciály