Praha 2 zavádí chytré zavlažování zeleně
foto: Andrea Zoulová (tisková mluvčí Prahy 2)/Chytré zavlažování prý Praze 2 ušetřilo peníze.
V reakci na zhoršující se klimatické změny zavádí postupně Praha 2 nové způsoby v péči o zeleň a veřejná prostranství. Při nich pak často využívá moderní technologie. Příkladem může být třeba inteligentní zavlažování parků, které městská část v minulém roce pilotně vyzkoušela v sadech Bratří Čapků.
Dálkově řízený systém závlahy se osvědčil, a proto se Praha 2 rozhodla nasadit tuto technologii i do Riegrových sadů.
„Praha 2 je centrální městskou částí. Naše zeleň je často vystavena extrémním podmínkám, jako je nízká propustnost půdy nebo vysoké teploty způsobené hustou zástavbou. Proto hledáme možnost, jak těmto dopadům co nejvíce předcházet. V roce 2019 jsme tak začali spolupracovat s Českou zemědělskou univerzitou v Praze a nechali si zpracovat studii, ve které odborníci navrhli celou řadu systémových opatření a úprav, díky kterým bude naše městská krajina schopna obstát i v podmínkách očekávaných klimatických změn,“ vysvětluje v tiskové zprávě starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).
Psali jsme
S blížícím se létem finišují školáci a jejich rodiče ve snaze najít ty nejlepší možnosti, jak co nejpříjemněji strávit prázdninový čas.…
Dále pak dodává, že radnice nyní opatření postupně zavádí do praxe. „Doplňujeme zeleň v parcích i ulicích, zakládáme květnaté louky, budujeme nové vodní prvky a retenční nádrže na zachycování dešťové vody. Formou grantů podporujeme revitalizace vnitrobloků i environmentální výchovu a vzdělávání dětí,“ říká Udženija, která mimo jiné koordinuje projekty programu Udržitelná dvojka.
Ušetří peníze
Zásluhou nových technologií a postupů v oblasti péče o zeleň a nakládání s vodou prý Praha 2 v loňském roce ušetřila peníze za vodu a energii, a to v souvislosti s pilotním projektem inteligentního zavlažování v sadech Bratří Čapků. Do budoucna se prý zároveň ušetří prostředky na investice do obnovy výsadby.
Inteligentní závlahu na vyhlídkové louce v Riegrových sadech řídí systém čtrnácti monitorovaných zařízení a devíti řídících jednotek. Jednorázové náklady na pořízení systému stály necelých 165 tisíc korun. Za provoz celého systému pak Praha 2 zaplatí měsíčně 1 700 korun.
Psali jsme
V pražské zoo mají vzniknout nové prostory pro výuku budoucích chovatelů cizokrajných zvířat. Projektu se ujme společnost DCI Czech, která bude…
Tagy
Speciály