Praha 4 otevřela první stálý nízkoprahový klub pro děti

15. 04. 202415:11
Praha 4 otevřela první stálý nízkoprahový klub pro děti
foto: Markéta Grušáková, PrahaIN.cz/Dítě, ilustrační foto

Čtyřka otevřela nové nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Klub Doupě má pomáhat zejména v případě nepříznivých životních situací. Otevřen bude dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu nebo další osobní údaje.

Na území Prahy 4 se už pátým rokem pohybuje mobilní nízkoprahové centrum Uličník. Jde o speciální autobus, který dětem a dospívajícím nabízí anonymní odbornou pomoc. Pravidelně zastavuje před základními školami Ohradní, Poláčkova a Jílovská, kde nabízí bezpečný prostor všem, kdo to potřebují.

Podle tiskové zprávy využilo jeho služeb v loňském roce 220 dětí, mnohé opakovaně. „Uličník snižuje rizika dospívání, poskytuje informace, nabízí smysluplné trávení volného času a v neposlední řadě také pomáhá dospívajícím s konkrétními problémy a může korigovat naučené rizikové chování,“ uvedla zastupitelka a předsedkyně Výboru pro bezpečnost Prahy 4 Lucie Michková (ODS), která v roce 2019 Uličník pro městskou část objevila.

Uličník doplní kamenný klub Doupě

Radnice nyní nízkoprahové služby pro děti a mládež rozšířila. Kromě mobilního Uličníku totiž otevřela také první stálý nízkoprahový klub na svém území, který nese název Doupě. Fungovat má podle tiskové zprávy podobně, jeho výhodou je ale pravidelná otevírací doba i nenahraditelné zázemí kamenného centra.

„Jsem rád, že kromě mobilního nízkoprahového klubu, autobusu Uličník, máme nyní v Praze 4 i díky podpoře naší městské části stálý nízkoprahový klub. Pro děti a mládež i jejich rodiče se tím významně rozšíří možnost hledat pomoc a podporu při řešení složitých životních situací, se kterými si nevědí rady, anebo jsou pro ně obtížně řešitelné,“ uvedl starosta Ondřej Kubín (ODS).

Pomoc je zdarma a anonymně

Zařízení se nachází v ulici Na Strži a své služby nabízí od pondělí do čtvrtka vždy od 13 do 18 hodin. Jeho provozovatelem je obecně prospěšná společnost Proxima Sociale. Pomoc bude nabízet dospívajícím i jejich rodinám nabízet zcela zdarma a bez nutnosti uvádět jakékoli osobní údaje.

„V klubu nabídneme preventivní programy pro školy z Prahy 4, ale budeme mít také probační program, který se určen pro ty děti a mladistvé, kteří už bohužel mají zkušenost s kriminalitou, v současné době především s kyberkriminalitou,“ uvedl ve zprávě ředitel společnosti Proxima Sociále Jindřich Racek.

Kluby jsou bezpečným i kreativním prostorem

Posláním nízkoprahových klubů a zařízení je poskytovat dětem a mládeži pomoc a radu bezplatně a anonymně. Většinou do nich děti přicházejí s problémy spojenými s obdobím dospívání nebo v těžkých životních situacích, se kterými si nevědí rady.

Kluby mají být dle informací z webu společnosti Proxima Sociale místem, které nabídne bezpečné prostředí vhodné pro kontakt s vrstevníky, ale i prostorem pro vlastní nápady a aktivity. Mezi pravidla pobytu v klubu patří zákaz alkoholu, drog nebo agrese.

Na území hlavního města je podobných klubů určených dětem a mládeži více než dvacítka. Celý seznam i s adresami nabízí dokument pražského magistrátu. Z něj je také patrné, že svůj nízkoprahový klub má téměř každá městská část.