foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Úřad městské části Praha 4
Rada čtvrté městské části rozhodla o prodloužení nájemních smluv na pět bytů určených pro chráněné nebo tréninkové bydlení. Klienti dvou organizací tam budou moci bydlet až do listopadu a prosince příštího roku.
Místostarosta pro majetek a kulturu Michal Hroza (TOP 09) na webu uvedl, že prodloužení nájemních smluv bylo pro radnici naprostou samozřejmostí. Bydlení využívané klienty organizací navíc dlouhodobě podporuje.
Hendikepovaní klienti zapsaného spolku Baobab využívají tři byty. Jeden o velikosti 3+1 a dva menší s dispozicí 2+1. Jejich doba nájmu byla prodloužena do listopadu 2023.
Další dva byty pak využívá obecně prospěšná společnost Modrý klíč, která má až do prosince příštího roku prodlouženou nájemní smlouvu na jeden byt 2+1 a jeden 3+1.
„Všechny byty jsou určeny výhradně pro klienty Baobabu nebo Modrého klíče a slouží k ubytování lidí, kteří potřebují sociální asistenci, nebo sociální rehabilitaci,“ uvedl Josef Svoboda (KDU-ČSL), místostarosta pro sociální politiku, podporu zdravotnictví, spolupráci s neziskovými a náboženskými organizacemi.
Psali jsme
Volby na Praze 4 vyhrálo SPOLEČNĚ ODS a TOP 09, kteří získali 24,99 procenta, na druhém místě skončilo hnutí ANO s 20,22 procenty. A právě tyto…
Na čtyřce žije v chráněném bydlení celkem šest klientů Modrého klíče
Modrý klíč je nezisková nestátní organizace, která od roku 1991 poskytuje sociální služby dětem i dospělým s mentálním a kombinovaným postižením. Nabízí služby denního stacionáře, týdenního stacionáře i další odlehčovací služby v různých formách. Své klienty se snaží co nejvíce přiblížit životu jejich vrstevníků.
Chráněné bydlení poskytuje celkem 27 lidem se zdravotním postižením. Přitom šest z nich má trvalé bydliště právě na Praze 4. Oba chráněné byty obývají lidé, kteří potřebují neustálou pomoc odborných asistentů.
Tréninkové bydlení učí samostatnosti
Spolek Baobab pomáhá lidem s duševním onemocněním, zejména pak s psychotickou zkušeností. Od roku 1997 poskytuje registrovanou službu sociální rehabilitace, v rámci které nabízí právě například tréninkové bydlení nebo skupinové programy. Jeho cílem je, aby lidé s duševním onemocněním zvládali žít samostatně a spokojeně.
Tréninkové bydlení využívají lidé s duševním onemocněním, kteří potřebují intenzivnější podporu pro získání a rozvoj dovedností a samostatnosti. Mohou se tak zapojovat do běžných každodenních aktivit a vyzkoušet si plnohodnotný život.