foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Hotel International
Městská část Praha 6 připravila od září pro své obyvatele páté pokračování projektu s názvem Nápad pro Šestku, prostřednictvím kterého mohou navrhovat a rozhodovat o podobě veřejného prostoru ve svém okolí. K realizaci vítězných nápadů dojde po důkladném posouzení jejich proveditelnosti v příštím roce.
Jak informuje Praha 6 na svém webu, s přihlašováním nápadů do participativního projektu bude po dvouleté pauze možné začít 1. září a pokračovat až do 30. října letošního roku. V rozpočtu městské části je na realizaci nápadů vyčleněno šest milionů korun, tedy o milion více než v minulých ročnících.
Na takzvané malé projekty s cenou realizace od 50 do 400 tisíc korun je vyčleněno 2,4 milionu, na velké s horním limitem ve výši jednoho milionu korun je připraveno 3,6 milionu.
Hlasování proběhne formou nákupního koše, při němž budou moci lidé vkládat jednotlivé projekty dle své preference do koše nápadů do okamžiku, kdy vyčerpají limit 3,6 a 2,4 milionu korun. Pořadí, v jakém je do koše vloží, nemá žádnou váhu, vždy jde o jeden hlas pro vybraný projekt.
„V nových pravidlech jsme si dali záležet, abychom vychytali nedostatky z minulých ročníků. Kromě lepšího dialogu s navrhovateli, kteří budou mít mimo jiné možnost své nápady konzultovat v rámci dvou workshopů s odborníky napříč odbory, jsme se zaměřili zejména na urychlení realizace vítězných nápadů. Nemělo by se už stávat, že vítězné nápady budou v šuplíku čekat i pět let,“ říká Oldřich Kužílek (STAN), uvolněný zastupitel odpovědný za participaci.
Psali jsme
Z důvodu nadměrného zatížení nákladní tranzitní dopravou byl do některých rezidenčních oblastí v metropoli k 1. červenci letošního roku omezen…
Okruh účastníků projektu se rozšíří
Záměrem vyhlašovatele letošního ročníku projektu bylo také jeho zpřístupnění pro větší počet navrhovatelů i hlasujících, a proto mohou s nápady přicházet mladí už od patnácti let. Kromě tradičních účastníků, kteří mají v Praze 6 trvalé bydliště, jsou tentokrát vítanými přispěvateli také lidé, kteří tu bydlí, pracují, chodí do škol nebo zde tráví svůj volný čas.
Pravidla říkají, že každý projekt musí mít kromě svého autora také spoluautora a pro jeho přihlášení do akce je dostačující, když se trvalým bydlištěm na šestce prokáže jen jeden z nich.
Do letošního ročníku mohou autoři hlásit i nápady, které v minulých ročnících neuspěly. Platí, že jeden člověk smí být autorem nebo spoluautorem maximálně dvou projektů.
Důkladná příprava zlepší možnosti realizace nápadů
Aby v letošním ročníku už nedocházelo k situacím, kdy nějaký projekt sice získal podporu veřejnosti, ale později se ukázalo, že jeho realizace na místě není možná nebo se musí významně pozměnit, případně, že rozpočet vůbec neodpovídá realitě, nechává si radnice více času na posouzení návrhů před tím, než je pustí do závěrečného hlasování.
Konzultovat jejich proveditelnost bude participační tým s jednotlivými odbory radnice. Vybrané projekty budou představeny na setkáních s veřejností v místech, kde se má nápad realizovat, aby se vyjasnilo, zda s ním souhlasí i ostatní obyvatelé. Pro některé nápady bude muset navrhovatel získat i podpůrné hlasy z okolí.
Snahou radnice je zajistit, aby vítězné nápady byly nejen realizovatelné, ale také se maximálně do dvou let dokončily.
„Věříme, že naši sousedé vymyslí po delší odmlce spoustu skvělých nápadů, jak vylepšit a oživit veřejný prostor na šestce. Budeme ale systematicky pracovat i s náměty, které do hlasování neprojdou. Třeba je rozpracujeme v širším měřítku a provedeme jako vlastní akci radnice,“ zvyšuje motivaci pro navrhovatele Oldřich Kužílek, který projekt s týmem spolupracovníků připravuje.
O finálním zařazení návrhů do hlasování rozhodne odborná komise, čímž se městská část zaváže, že vítězné návrhy realizuje.
Harmonogram realizace projektu Nápad pro Šestku
Přihlašování projektů: 1. září až 30. října 2023
Úpravy a posuzování realizovatelnosti nápadů: 24. října 2023 až 16. března 2024
Hlasování veřejnosti: 1. až 30. dubna 2024
Vyhlášení výsledků: květen 2024
Realizace: 2024 až 2025
|