Praha 6 dá letos na opravy škol a školek zhruba 250 milionů korun

25. 07. 202311:10
Praha 6 dá letos na opravy škol a školek zhruba 250 milionů korun
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Úřad městské části Praha 6

Radnice Prahy 6 letos investuje do rekonstrukcí základních a mateřských škol zhruba 250 milionů korun. ČTK o tom informoval mluvčí šesté městské části Marek Zeman. Peníze půjdou například na stavbu mateřských škol, ale i do rekonstrukcí střech, školních jídelen a kuchyní nebo na opravy celých objektů.

„Investice do školského zařízení jsou jednou z našich priorit a letní měsíce jsou ideální pro intenzivní práce,” uvedla místostarostka Prahy 6 pro školství Mariana Čapková (Praha Sobě). „Snažíme se, abychom toho co nejvíce stihli o prázdninách, ale někde jsou realizace složitější,” dodala.

V polovině prázdnin začne městská část stavět například novou Mateřskou školu (MŠ) Vokovická se čtyřmi třídami, každou s kapacitou pro 25 dětí. Nová bude i zahrada nebo oplocení. Hotová by školka měla být ve školním roce 2024/2025. Předpokládané náklady na novostavbu činí zhruba 100 milionů korun.

Pokračuje přístavba MŠ Libocká, která zajistí dvě nové třídy s kapacitou pro dohromady 56 dětí. Kromě přístavby stavbaři zrekonstruují i stávající objekt a vybudují spojovací chodbu s výtahem, který zajistí bezbariérový přístup do obou budov. Radnici stavba a rekonstrukce vyjde na asi 112,7 milionu korun, práce by měly být hotové v srpnu 2025.

Radnice opraví také školní kuchyň a jídelnu v Základní škole (ZŠ) náměstí Svobody. Místo současné výdejny vznikne plnohodnotná kuchyň s moderním vybavením a zároveň se rozšíří i školní jídelna. Upravovat budou dělníci také školní jídelnu v ZŠ Emy Destinnové, kde navýší kapacitu. Jídelní prostory by měly být podle Zemana žákům k dispozici od konce září. Předpokládané náklady jsou podle něj 36 milionů korun bez DPH.

Opravena byla i budova Ruzyňská 253/26, kde nově vznikla škola o dvou třídách pro celkem 48 žáků. Objekt bude součástí nedaleké ZŠ T.G. Masaryka. Postaveny byly dvě kmenové třídy, dvě půlené učebny, dva kabinety, šatny, sociální zázemí a v podkroví byl opraven služební byt. Za rekonstrukci radnice zaplatí asi 22,7 milionů korun.

Do konce prázdnin by měly skončit také rekonstrukce střech u Mateřské školy (MŠ) Terronská, ZŠ Emy Destinnové a ZŠ náměstí Svobody. Původní střechy byly v nevyhovujícím stavu, neodpovídaly například požadavkům na tepelně izolační vlastnosti či zatékalo do objektu. Opravy střech vyjdou radnici zhruba na sedm milionů korun.

Nové školní učebny by měly vzniknout rovněž v půdních vestavbách ZŠ J.A. Komenského. Kromě tří učeben se má vybudovat knihovna, sborovna, kabinety a sociální zázemí. Opraví se také kuchyně a rozšíří školní jídelna. Pro zajištění bezbariérovosti školy stavbaři vybudují výtah. Dokončení radnice předpokládá na jaře příštího roku.