foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Lidice, informační deska ze zmíněné akce
Památné místo věnované připomínce vypálení obce Lidice tvoří sedm ořešáků královských. Praha 6 ho na hranici Vokovic a Veleslavína otevřela u příležitosti 80. výročí této tragické události. Stromy tam vyrostly z ořechů posbíraných v roce 1942 přímo v Lidicích.
Dva chlapci se po vypálení Lidic tajně vydali na místní statek rodiny Rákosových a začali tam ze země sbírat popadané ořechy. Kdyby na ně omylem šlápli, mohli být prozrazeni přísným nacistickým strážím. Tehdy ani netušili, jak významný lup si odnesli.
Z nečekaného úlovku desítek ořechů se nakonec podařilo vypěstovat šedesát stromků. Na území Prahy 6 je následně vysadil zahradník Jiří Procházka. Zbylých padesát nabídl ostatním obcím, ale jejich osud není dnes jasný. I na šestce se jich z původních deseti dochovalo jen sedm. Nikdo totiž ani netušil, jak významné dřeviny jsou. Upozornil na to až těsně před svou smrtí Vladimír Procházka, syn zahradníka.
Přibyly lavičky a informační panely
Ořešáky se nacházejí v zeleném pásu mezi ZŠ a MŠ Na Dlouhém lánu a železniční tratí. Městská část se při příležitosti 80. výročí vypálení Lidic rozhodla místo revitalizovat a na jeho zajímavou historii upozornit.
„Bylo zde odvedeno hodně práce ohledně ošetření dřevin a úprav terénu, umístili jsme zde dřevěné lavičky k sezení a také informační panely s příběhem ořešáků z Lidic. Podařilo se tak obnovit symbolické propojení mezi Prahou 6 a Lidicemi a vytvořit důstojné památné místo lidických událostí,“ říká radní Prahy 6 Eva Smutná (TOP 09).
O další šíření Lidického odkazu se postarali místní skauti. Nasbírali ořechy zdejších stromů a předali je k vypěstování. Vyrůst by tak mohlo dalších asi 20 ořešáků, které by mohli památné místo ještě rozšířit. Část by se také mohla vrátit přímo do Lidic.
Památník je živou vzpomínkou na Lidice
O záchranu významných stromů se zasadil zejména Spolek pro Hanspaulku. Do tvorby přírodního památníku se zapojily také organizace Památník Lidice a Spolek pro zachování odkazu českého odboje.
„Stromy znamenají život, proto je nový přírodní památník pozitivní připomínkou jinak tragických a smutných lidických událostí. Snad se tedy ozvou i další města, která možná mají lidické ořešáky na svém území. Mohla by tak vzniknout živá vzpomínka na Lidice i na dalších místech republiky,“ uvádí Gabriela Havlůjová, předsedkyně Spolku pro zachování odkazu českého odboje.
V Lidicích zemřelo přes 340 lidí
Středočeská obec Lidice byla obklíčena jednotkami Wehrmachtu navečer 9. června 1942. Stalo se tak v reakci na úspěšný atentát československých parašutistů na Reinharda Heydricha. Obec byla vypálena a dokonale srovnána se zemí. Veškeré obyvatelstvo bylo popraveno nebo odsunuto do koncentračních táborů. Tragická událost měla přes 340 obětí. Na místě se dnes nachází památník a muzeum.
Psali jsme
SERIÁL K VÝROČÍ Hvězdnému okamžiku československého odboje v kobyliské zatáčce předcházela mravenčí, precizní a zdlouhavá příprava. Do ní…