Praha by chtěla na budování nabíječek pro elektromobily využít evropské peníze

29. 06. 202315:43
Praha by chtěla na budování nabíječek pro elektromobily využít evropské peníze
foto: Redakce PrahaIN.cz/Elektronabíječka na Praze 2

Hlavní město prověřilo možnosti, jak financovat koncesi na budování dobíjecí infrastruktury pro elektromobily prostřednictvím evropských fondů a dalších dotačních titulů. Očekává se, že míra dotace z evropských fondů může činit až 85 procent plánovaných investičních nákladů. Projekt realizace dobíjecích stanic připravuje ve spolupráci se zástupci vedení města společnost Operátor ICT (OICT).

Jak se uvádí v tiskové zprávě magistrátu, celkové prostředky vyčleněné za účelem pořízení nabíječek mají činit až 500 milionů korun. Předběžně se počítá s tím, že by se pro spolufinancování využilo dotačního titulu z Operačního programu Doprava.

Záměrem představitelů hlavního města je podpořit elektromobilitu zajištěním dostupné a kvalitní infrastruktury pro dobíjení, kterou hodlají budovat prostřednictvím koncese pro její provozování ve veřejném prostoru.

Dokumentaci pro výběrové řízení na uvedenou koncesi připravuje na základě zadání města z minulého volebního období městská společnost OICT. Základem této koncese je instalace dobíjecích stanic a jejich následný provoz. Na základě prověření možností financování z externích zdrojů plyne, že až 85 procent investičních nákladů na tento projekt by mohlo být pokryto z Operačního programu Doprava, konkrétně z kapitoly infrastruktura pro alternativní paliva.

„Nyní dojde ke zpracování projektového záměru k podání žádosti města o finanční podporu z evropských dotací. Pokud by se nepotvrdilo, že Operační program Doprava je tím správným řešením, budeme hledat další dostupné dotační tituly,” uvedl Zdeněk Hřib, první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

Odhaduje se, že v roce 2030 má jezdit v Praze přibližně 180 tisíc elektromobilů. První dobíjecí stanice by v rámci vysoutěžené koncese mohly být zprovozněny v polovině příštího roku.