foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Centrum Prahy
Zástupci vedení hlavního města nedávno navštívili inovativní japonská města, kterým se úspěšně daří transformace od tradičního průmyslu k digitálním službám a mezioborové spolupráci. Nyní chtějí jejich zkušenosti co nejlépe využít v Praze.
Do Japonska se nedávno vydali pražský radní Daniel Mazur (Piráti) a předsedové výborů pro IT a Smart City David Procházka (STAN) a pro zahraniční vztahy a fondy Evropské unie Jaromír Beránek (Piráti). Informuje o tom tisková zpráva.
Návštěva v japonském Kóbe přinesla hlavně nové informace z praxe a zkušenosti o dopadu spolupráce mezi vysokými školami. Ta mezi Univerzitou Karlovou a univerzitou v Kóbe totiž trvá už patnáct let a vedla ke vzniku nespočtu společných výstupů napříč fakultami a obory.
Klíčové kontakty pro podporu vědy a techniky
„V meziměstské diplomacii chceme upřít naši dlouhodobou pozornost právě na spolupráci s japonskými městy, která jsme měli možnost navštívit za podpory českého Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva průmyslu a obchodu a japonské protistrany. Na naší cestě jsme nasbírali klíčové kontakty především pro podporu u startu pražského vědeckotechnického parku nebo v rámci nadnárodní spolupráce univerzit na výměně studentů se zaměřením na rozvoj biotechnologií i AI nebo inkubaci startupů. Japonské kontakty se od nás naopak chtějí inspirovat v práci s městskými daty a datovou platformou Golemio,“ uvedl Daniel Mazur.
V rámci spolupráce byla projednána například možnost využití superpočítače Fugaku, který studenti v Kóbe používají. Praha má ze všech českých měst nejvyšší počet vysokých škol a výzkumných i technických pracovišť, díky čemuž se může srovnávat se světovými metropolemi.
Spolupráce s Tchaj-pejí pomohla v době pandemie
Díky partnerské smlouvě navíc Praha spolupracuje také s Tchaj-pejí, hlavním městem Tchaj-wanu. Tato spolupráce přinesla ovoce zejména v průběhu pandemie, kdy zajistila pomoc se zásobováním zdravotnickým materiálem. Pomohla také se zavedením robotů do výuky na pražských středních školách a významná je i spolupráce mezi zoologickými zahradami a univerzitami.
„Chceme se zasadit o intenzivní rozvoj studentských výměn, podpořit partnerství mezi univerzitami v pokročilých oborech a spolupracovat i při vzdělávání a sdílení zkušeností na straně úředníků či zaměstnanců městských společností a příspěvkových organizací. Pražané jsou novým technologiím otevření a zahraniční investoři si na našem trhu mohou dobře otestovat nová řešení před vstupem na větší a ekonomicky klíčové trhy,“ dodal Jaromír Beránek.
Psali jsme
Pomoc Pražanům v úspoře energií v domácnostech pokračuje. Díky Sociálnímu nadačnímu fondu hlavního města Prahy může až 30 tisíc domácností snáze…
Koncept Smart Prague má usnadnit život
Již od roku 2017 má Praha vlastní strategii rozvoje chytrého města, která dlouhodobě naplňuje koncept Smart Cities. Koncepce Smart Prague 2030 má za úkol hlavně usnadnit život obyvatelům Prahy díky implementaci chytrých řešení do každodenního života. Pomáhá také vedení města s efektivnějším řízením na základě dat a realizuje pilotní projekty jejichž výsledky upravuje pro dlouhodobá řešení.
Česká metropole se navíc opakovaně účastnila největšího evropského veletrhu chytrých technologií Smart City Expo & World Congress v Barceloně nebo veletrhu Smart City Summit & Expo v Tchaj-peji. Letos chce využít pozvánku na veletrh City-Tech v Tokiu.
„Každý rok si Praha vybírá jedno téma, které je z hlediska podnikatelské mise pokrýváno. V letošním roce bylo zvoleno téma urbánních inovací prostřednictvím akce City-Tech. Tokyo. Tato mise měla podporu a spoluúčast nejen ze strany MZV prostřednictvím Velvyslanectví ČR v Japonsku, které hostilo jednu z doprovodných akcí, ale i ze strany MPO prostřednictvím agentur CzechInvest a CzechTrade. Těšíme se, až příští týden japonská delegace z Kjóta recipročně navštíví Prahu,“ informovala Tereza Hrušková, vedoucí oddělení zahraničních vztahů pražského magistrátu.
Praha potřebuje centralizovat inovační rozvoj
Praha spolupracuje také s městy Phoenix v Arizoně či s tureckou Ankarou a Istanbulem. Na základě programu International Urban and Regional Cooperation programme (IURC) pak s japonským Kjótem. Tento program má za cíl navázat užší spolupráce a přenést know-how ze zemí mimo Evropskou unii.
„Jednou z mých priorit v tomto volební období je zaměřit se na rozvoj startupového prostředí a celkovou podporu soukromého inovačního ekosystému. Inspirace se nabízí po návštěvě inovačního centra CIC (Cambridge innovation center), kde je vysoká koncentrace talentů ze startupů, korporací a veřejného sektoru. Něco podobného bychom potřebovali i v Praze. Centralizovat veškerou diskusi v rámci tohoto odvětví na jedno místo je naprosto klíčové pro rozvoj celého ekosystému,“ uzavřel David Procházka.