Praha chce získat dotaci na projekt nového sídla záchranářů

21. 05. 202408:36
Praha chce získat dotaci na projekt nového sídla záchranářů
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Záchranná služba, ilustrační foto

Pražský magistrát podá žádost o dotaci z Národního plánu obnovy (NPO) ve výši 35 milionů korun na vypracování projektové dokumentace pro plánované nové sídlo zdravotnické záchranné služby hlavního města (ZZS) na Proseku. Po pondělním jednání městských radních to novinářům řekl radní Prahy pro finance Zdeněk Kovářík (ODS).

Na dokumentaci za 137 milionů korun již pracuje architektonické studiu Plural, které uspělo v soutěži.

„Projekt samozřejmě bude stát více než 35 milionů, které získáme z NPO,” řekl radní. Dodal, že město se nicméně pokouší na projekt i samotnou stavbu získat i peníze z jiných než vlastních zdrojů. Podle dřívějších informací by stavba nového sídla vedle Polikliniky Prosek v Praze 9 mohla začít v roce 2027 a hotovo by mohlo být v lednu 2030. Odhadované náklady jsou kolem tří miliard korun, odhad bude postupně upřesňován.

Záchranáři nyní sídlí v Korunní ulici v budově, kterou sdílí mimo jiné s městskou policií. Město jim chce postavit novou budovu delší dobu, protože nynější sídlo v Korunní jim podle vedení ZZS i magistrátu nepostačuje. Architektonickou soutěž na podobu nové budovy vypsal magistrát předloni a v prvním kole se do ní přihlásilo 19 účastníků, kteří zaslali své návrhy. Loni v květnu magistrátní komise vybrala šest finalistů a z nich následně vítěze.

Nová budova bude sloužit jako dispečink záchranné služby, bude tam také výcvikové středisko pro zaměstnance a záchranáře a servis sanitních vozů. Záchranáři budou mít na Proseku také administrativní zázemí. Do tvorby projektu byli zapojeni i zaměstnanci záchranné služby, kteří architektům řekli, co by potřebovali a co funguje nejlépe.