Praha dnes slaví výročí ukrajinské nezávislosti

24. 08. 202213:34
Praha dnes slaví výročí ukrajinské nezávislosti
foto: Barbora Novotná, PrahaIN.cz/Zelenskyj je frajer, transparent na podporu Ukrajiny

Dnes je tomu přesně 31 let, co se vyčleněním z bloku postsovětských republik osamostatnila na mapě světa samostatná Ukrajina.

Po rozpadu SSSR bylo vytvořeno Společenství nezávislých států (SNS), kam původně chtěla Ukrajina vstoupit, ale nikdy k tomu nedošlo, protože Kyjev smlouvy nikdy neratifikoval. A to i přesto, že SNS vzniklo z iniciativy ruských, běloruských a ukrajinských politiků.

Dlouhá léta tak zůstávala Ukrajina jen nefunkčních členem této organizace a po anexi Krymu z organizace vystoupila v roce 2018 definitivně.

Oslavy nezávislosti

Dnešní den bude i v Praze patřit oslavám výročí samostatnosti Ukrajiny. V 18:45 bude na pražském Staroměstském náměstí vytvořen lidský řetěz na podporu nezávislosti a za mír na Ukrajině. O vytvoření co nejdelšího řetězu z lidských těl usiluje Skautský institut Junáka.

Největší oslavy ukrajinského Dne nezávislosti se ale chystají od 17 hodin na pražské Výstavišti v Holešovicích. Na místo před Průmyslový palác v 19 hodin zavítá i pražský primátor Zdeněk Hřib.

Po celý den se ukrajinské oslavy soustřeďují na Václavské náměstí. Tady by se slavit mělo až do večerní 22. hodiny. Na místě pořadatelé očekávají až pět tisíc lidí a zároveň tu chtějí připomenout také nedělní výročí invaze spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968.

Slaví se i před ruskou ambasádou

Stejný průběh oslav Dne nezávislosti Ukrajiny je připraven i na náměstí Borise Němcova v pražské Bubenči před velvyslanectvím Ruska.

Oslavy nezávislosti jsou nařízeny letos v samotné Ukrajině v mnohem komornějším duchu. Země se totiž obává ruských útoků zaměřených na oslavující skupiny. V některých lokalitách, jako například v Charkově, jsou proto oslavy zákazány zcela.

Shodou okolní na den nezávislosti Ukrajiny připadá i výročí ruské anexe. Dnes je tomu přesně půl roku, co ruští vojáci zaútočili na svrchvanost Ukrajiny.