foto: Magistrát HMP/Clam-Gallasovův palác
Praha chce oživit odkaz Wolfganga Amadea Mozarta a založit hudební událost světového formátu. Metropole dokončuje rekonstrukci barokního Clam-Gallasova paláce, který je právě s tímto hudebním géniem spjatý a hodlá se zaměřit na kultivované turisty.
Téměř půl miliardy korun a více jak tři roky restaurátorských prací a oprav vrací kulturnímu a společenskému centru 18. století jeho podobu. První prostory budou přístupné veřejnosti už v létě. Vše by mělo oživit Mozartům odkaz a zájem milovníků vážné hudby.
„Chceme více zpřítomnit Mozarta a jeho odkaz a posílit pozici Prahy na kulturní mapě Evropy. Na poli vážné hudby máme určitě co nabídnout. Česká historie se pyšní jmény jako Josef Mysliveček, Bedřich Smetana, Leoš Janáček a mnoho dalších. Budeme velmi rádi, pokud se podaří přetavit tento bohatý potenciál v konkrétní výsledek,“ uvedla v tiskové zprávě pražského magistrátu Hana Třeštíková, radní pro kulturu a cestovní ruch.
Clam-Gallasův palác v centru Prahy je významnou palácovou barokní stavbou, která ve své době reprezentovala bydlení nejvyšších společenských vrstev vídeňského dvora a měla být také údajným působištěm Mozarta. 460 milionů korun investovaných do rekonstrukce by tak mělo pomoci při kultivaci příjezdového cestovního ruchu. V paláci přitom vystupovali kromě Mozarta i Ludwig van Beethoven nebo Josefína Dušková a částečně se ke svému účelu zase vrátí. Stane se jediným barokním palácem v Praze plně přístupným veřejnosti. Muzeum města Prahy zde plánuje rozsáhlou expozici k baroku, jiná část budovy by mohla sloužit jako restaurace, kavárna nebo galerijní obchod. Některé prostory hodlá město využívat pro společenské a kulturní akce.
Mozart Prahu miloval
„Technologický nejnáročnější částí rekonstrukce byl statický zásah do portálů, kdy se až teprve během prací zjistilo, že by se oba portály mohly vyvalit do Husovy ulice, neboť nosné dřevěné prvky byly ve špatném stavu. Ty se podařilo citlivě vyměnit za ocelovou konstrukci, takže z hlediska statiky je nyní vše v pořádku,“ popsal v tiskové zprávě potíže při rekonstrukci Lukáš Stránský, pověřený ředitel odboru služeb magistrátu.
Psali jsme
Titulek je dobromyslný, byť pravdivý šťouch do vážené radní pro cestovní ruch a kulturu Hany Třeštíkové (za Praha sobě), spravedlivě ale musíme…
Po té, co bude rekonstrukce dokončena, by se měl celý komplex v historickém centru otevřít Pražanům, kteří v posledních letech neměli příliš možností turistickou oblast navštěvovat. I to je součástí pražské Koncepce příjezdového turismu – tedy důraz na místní lidi, potřeby města a kultivovanou zahraniční klientelu. A Mozart, jehož odkaz dosud spíše než město, rozvíjely podle Třeštíkové komerční projekty, je s Prahou úzce spjatý. Hlavní město miloval a vracel se do něj. Jsou to však právě milovníci vážné hudby a obecně kultury, kteří jsou podle radnice „ideálním typem turisty, který má pro město největší přínos“.
Tím to ale nekončí. Radní Hana Třeštíková také upozornila, že je v plánu hudební akce světového formátu, která paláci částečně vrátí jeho původní účel. „Jsme v kontaktu s pořadateli dvou největších hudebních událostí v Salzburku a za město budeme hledat a podporovat vhodné formy spolupráce, které povedou ke vzniku hudební události světového formátu. Pražané i naše město si to zaslouží,“ dodala.
Psali jsme
Dlouholetý herec Městských divadel pražských Radim Kalvoda, kterého mohou televizní diváci znát například z legendárního seriálu Zdivočelá země či…