Praha finančně podpoří Vyšehrad, Symfonický orchestr i Studio Ypsilon

29. 05. 202307:24
Praha finančně podpoří Vyšehrad, Symfonický orchestr i Studio Ypsilon
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Formou úpravy rozpočtu hlavního města na rok 2023 poskytne Praha finanční prostředky z fondu finančního vypořádání příspěvkových organizací několika kulturním institucím, které lákají tisíce českých i zahraničních turistů.

Celkem 450 tisíc korun získá Národní kulturní památka Vyšehrad a celé 4 miliony Symfonický orchestr hlavního města Prahy. Možnost čerpání financí ve výši 480 tisíc z fondu investic pak získá Studio Ypsilon. Radní se na tom dle tiskové zprávy dohodli na svém jednání.

„Národní kulturní památka Vyšehrad, Studio Ypsilon a Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK patří mezi kulturní instituce celonárodního významu. Každý rok konají originální kulturní akce, které lákají na tisíce zájemců z řad zahraničních i českých turistů. Jsem proto moc rád, že jejich snahu můžeme za hlavní město podpořit nikoliv pouze symbolicky, ale konkrétní finanční výpomocí," řekl Jiří Pospíšil (TOP 09) náměstek primátora pro oblast kultury.

Praha byla v oblastech kultury a historie vždy aktivní

Symfonický orchestr dle jeho slov chystá například vystoupení se světoznámou sopranistkou Sarah Traubel či klavíristkou Alicí Sarou Ott. Vyšehrad pak láká na velkolepou celodenní historickou akci, která připomene Pražský mírový kongres před 210 lety.

„Kultura a historie jsou oblasti, kde bylo hlavní město vždy aktivní a za mého vedení to bude pokračovat. Proto považuji i tuto finanční pomoc za přínosnou,” doplnil Bohuslav Svoboda (ODS), primátor hlavního města.

Vyšehrad bude hostit velkou historickou akci

Národní kulturní památka Vyšehrad požádala o čerpání částky 450 tisíc z úspory finančního příspěvku z předchozích let na financování kulturních akcí pro letošní rok. Půjde zejména o tradiční historickou výroční akci, která oživí vojenskou minulost Vyšehradu. Finance padnou na úhradu programu, propagaci, odměny brigádníkům i protagonistům a další náklady neinvestičního charakteru.

Část příspěvku poslouží také na autorskou výstavu skla Jiřího Pačínka s názvem Skleněná Gorlice. Tento projekt přiblíží české umělecké sklářství přímo v prostorech vyšehradského podzemí.

Národní kulturní památka Vyšehrad je příspěvková organizace hlavního města a založena byla v roce 1970. Má na starost správu, rehabilitaci, prezentaci a popularizaci Vyšehradu, památky zapsané v seznamu UNESCO. Kromě kulturní památky lákající zahraniční i tuzemské turisty jde navíc o živou součást města a oblíbené místo vycházek či odpočinku.

Gymfonický orchestr zaplatí externí umělce

Čtyři miliony korun z fondu využije Symfonický orchestr. Chce za ně financovat celkem pět kulturních akcí. Klavírní recitál Ozvěny života, koncert Dvoudenní Lásky čas, mimořádný koncert Tata Bojs & FOK v Obecním domě, dvoudenní zahajovací koncert Maxima Vengerova a Symfonického orchestru a dvoudenní Vánoční oratorium. Největší část peněz ukousnou náklady spojené s účinkováním externích umělců.

Zkratka FOK v názvu Symfonického orchestru odkazuje k počátečním písmenům slov Film, Opera, Koncert. Právě taková byla programová náplň tělesa od jeho založení v roce 1934. Symfonický orchestr zajišťuje nejen chod hudebního tělesa, včetně organizace vlastních cyklů, zájezdové činnosti a reprezentace hlavního města, ale pořádá také koncerty komorní hudby v kostele svatého Šimona a Judy a realizuje také programy pro děti a rodiny pod názvem FOK pro nové generace.

Symfonický orchestr sídlí v Obecním domě, což utváří jeho nezaměnitelný profil i činnost.

Ypsilonka potřebuje opravit osvětlení

Poslední organizací, kterou hlavní město podpoří, je Studio Ypsilon. To požádalo o čerpání 480 tisíc korun z fondu investic. Peníze poputují na generální opravu řízení osvětlení v obou divadelních sálech. Staré ovládací panely jsou totiž v téměř havarijním stavu. V plánu je dále také generální oprava elektrifikovaných částí dekorací dvou inscenací starých 13 a 20 let. Ty už v dnešní době nesplňují bezpečnostní předpisy.

Autorské divadlo Ypsilon, familiárně Ypsilonka, založil a dosud vede Jan Schmid. Jde o přední českou divadelní scénu, která má silný vliv na vývoj současného českého divadla. Jeho tvůrčí metodou je od počátku kolektivní improvizace a programově se tu pracuje s řízenou náhodou a neukončeností.

Od roku 1978 sídlí divadlo v raně funkcionalistickém Paláci Olympic ve Spálené ulici. Prošla jím řada známých jmen jako Luděk Sobota, Ondřej Havelka, Oldřich Kaiser, Jiří Wimmer nebo Jitka Schneiderová. V současné době tu diváci mohou potkávat například Jiřího Lábuse, Martina Dejdara, Marka Ebena, Jiřího Korna nebo Ondřeje Rumla.