Praha napravuje křivdy způsobené tenisovému klubu LTC

07. 06. 202414:10
Praha napravuje křivdy způsobené tenisovému klubu LTC
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz /Tenis, ilustrační foto

Tenisový areál v Letenských sadech bude po dalších 30 let pronajímán tenisovému klubu LTC Praha. Město se tak snaží vynahradit historické křivdy, kvůli kterým klub o své hřiště přišel. Už v loňském roce se sportovcům podařilo po letech spojit obě poloviny areálu, který dlouhá léta vlastnili dva majitelé. Nadějné jsou i plány do budoucna.

V průběhu loňského léta se tenistům z klubu LTC Praha podařilo svépomocí vrátit do provozu čtyři dlouhodobě zchátralé kurty a další příslušenství. Areál v Letenských sadech totiž na polovinu dělil od roku 1992 plot. Každá část patřila jinému vlastníkovi. Zatímco jedna polovina sloužila svému účelu, ta druhá ve správě státu dlouhodobě chátrala.

Až v roce 2022 se chátrající polovinu podařilo získat do vlastnictví Prahy, čímž byl areál poprvé od začátku 90. let sjednocen. Dle informací z webu Prahy 7 zorganizoval vloni v létě klub celkem tři cykly dobrovolných brigád, díky kterým se povedlo vrátit kurtům život.

Tenisté mají na dalších 30 let klid

Radní hlavního města se rozhodli tenisovému klubu LTC Praha vyjít vstříc a schválili mu pronájem tenisového klubu v Letenských sadech na dobu 30 let. Součástí pronájmu bude dle informací z tiskové zprávy celý areál s 8 tenisovými kurty, plocha s mini kurty, tribuna, sportovní hala nebo památkově chráněná jednopatrová dřevostavba z roku 1926 od architekta Bohumíra Kozáka.

„Záměr pronajmout předmětné pozemky tenisovému klubu LTC představuje logické vyústění směřující k majetkoprávnímu vypořádání dlouhodobě nevyřešených vztahů v dané lokalitě. Zároveň naplňuje požadavky společenské poptávky na zajištění obnovy a rozvoje předmětných pozemků v rámci jednoho provozního funkčního celku v souladu s jeho historickým určením,“ uvedl ve zprávě radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti).

Původní smlouva měla končit příští rok na podzim

Dosud klub pozemky využíval na základě dlouhodobé nájemní smlouvy z roku 1995, jejíž platnost měla končit 1. listopadu 2025. Uzavřením nové smlouvy na třicet let bude stávající smlouva předem ukončena a nahrazena. Cena pronájmu areálu o velikosti přes 11 tisíc metrů čtverečních byla znaleckým posudkem stanovena na 756.000 korun ročně. Dlouhodobost smlouvy určily předchozí i plánované investice do revitalizace areálu, kterými nájemce majetek významně zhodnocuje.

„Toto řešení představuje alespoň částečnou nápravu újmy a majetkové křivdy způsobené tenisovému klubu LTC jednak zbavením jeho původních vlastnických práv k majetku po roce 1948, a jednak chybnými rozhodnutími státních orgánů po roce 1989 v rámci řešení restitučních nároků,“ uzavřel zprávu Zábranský.

Jeden z nejslavnějších tenisových klubů to neměl jednoduché

Spolek LTC Praha patří k nejstarším a nejslavnějším tenisovým klubům v České republice. Založili ho v roce 1904 studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy a od té doby působí stále na stejném místě, uprostřed zeleně Letenských sadů a v těsném sousedství Letenské pláně nabízející další sportovní aktivity pro děti i dospělé. Klub se svou historií seznamuje na webu.

Historicky nejtěžší chvíle prožívali členové LTC Praha po roce 1950, kdy se komunisty zřízené Ministerstvo národní bezpečnosti rozhodlo právní subjektivitu klubu zlikvidovat. Zároveň také zkonfiskovalo veškerý majetek. Za ztížených podmínek klub pokračoval pod názvy Sokol Praha 7, Dynamo Praha nebo Slavia IPS. Právní subjektivitu se klubu podařilo obnovit až v roce 1989. Od té doby tenisté kvůli nedořešeným právním vztahům sportovali až do loňského léta pouze na čtyřech dvorcích.

Blýská se na lepší časy

„Kurty na Letné budou na nejméně třicet let všechny v dobrých rukou! Praha dnes pronajala tenisové dvorce, které získala od státu směnou, na třicet let klubu LTC. Byl to právě tento klub, který kurty a klubovnu v minulosti vybudoval. Současně tím byla zmírněna historická nespravedlnost, kdy se spolek po revoluci již nedostal k majetku, na který se jeho členové v minulosti složili. Kurty budou sloužit nejen klubu LTC ale také veřejnosti,“ přiblížil na Facebooku Jan Čižinský (Praha sobě), starosta Prahy 7.

Na místě bude dle jeho slov fungovat školička pro děti nebo stánek pro veřejnost. „Postupně bude opravena historická klubovna a časem bude postupně zaveden i celoroční provoz. Završuje se tím naše dlouhodobá snaha, kdy jsme směnou se státem zabránili dražbě kurtů. Nyní jsou kurty opět v rukou těch nejpovolanějších a z areálu budeme mít všichni snad rychle opravdu dobrý pocit,“ představil budoucnost Čižinský.

Kromě členů klubu mohou kurty už teď využívat i děti z tenisové školy a široká veřejnosti. Rezervaci pro veřejnost je nutné provést nejdříve 3 dny před hracím dnem, v případě dvorce číslo 1 na dobu od 16 hodin pak až přímo v den hraní. Herní poplatek za hodinu hry a kurt činí 300 korun. U odrazové stěny je možné hrát za 50 korun na hodinu. Více informací je k dispozici v záložce rezervace na webu klubu.