foto: ZŠ Slezská (se svolením)/Školní třída
Až o 2 tisíce míst by se mohl v budoucnu v Praze navýšit počet míst na čtyřletých gymnáziích. Shodli se na tom zástupci magistrátu a Středočeského kraje s ministrem školství Vladimírem Balašem (STAN).
Informaci novinářům sdělili pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní pro školství Vít Šimral (Piráti). Podle nich se jasně ukazuje, že v metropoli není mezi mladými lidmi zájem o učební obory, přestože v to doufali představitelé průmyslu.
Z tohoto důvodu chce Praha změnit strukturu středních škol ve prospěch maturitních oborů. Magistrát by měl v nejbližší době připravit podklady pro to, aby město na jejich rozšiřování získalo finanční podporu od státu.
Především v Praze si v letošním roce celá řada uchazečů o studium na středních školách stěžovala, že se mnohé maturitní obory rychle zaplnily. Podle názoru neúspěšných uchazečů bylo velmi obtížné najít volná místa i jinde.
Pražané chtějí maturitu a pak na „vejšku“
Problém podle Hřiba vznikl historickým požadavkem zástupců průmyslu. Ti prý doufali, že silné ročníky dětí zaplní méně atraktivní učební obory.
„V dnešní době se už jasně ukázalo, že ten postup byl chybný a je potřeba nedělat pokusy se sociálním inženýrstvím a centrálně řízeným hospodářstvím neodpovídajícím potřebám a požadavkům obyvatel, ale že je nezbytné vycházet vstříc požadavkům veřejnosti,“ nechal se podle ČTK slyšet primátor.
Hřib dále pak uvedl, že v Praze a středních Čechách vyžadují lidé zejména vzdělávání s maturitou s následnou možností pokračovat na vysoké školy. Zástupci hlavního města se proto shodli s ministrem Balašem a hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou (STAN), že struktura vzdělávání v Praze by měla být jiná než v ostatních regionech.
Podle Víta Šimrala by měly přibýt gymnaziální třídy ve stávajících středních odborných školách, a to například v Běchovicích či v Praze 13. Na odborných školách se pak podle něj budou posilovat také další maturitní obory.
Pomůže stát?
Kromě toho by se měly navyšovat kapacity stávajících gymnázií a postupně budovat nová gymnázia. Magistrát má v plánu o těchto záležitostech jednat s ministerstvem financí, jelikož doufá ve finanční podporu od státu.
Nyní k číslům. V maturitních oborech pražských veřejných škol bylo dle magistrátu pro budoucí prváky 8 340 míst. V posledních třech letech Praha údajně vybudovala 500 nových gymnaziálních míst. Dalších 2 000 míst pak prý může ještě vzniknout.
Podle Šimrala rozvoj gymnázií brzdila Hospodářská komora a Asociace ředitelů gymnázií, která se dle jeho názoru obávala poklesu kvality studentů.
Psali jsme
ROZHOVOR Ondřej Prokop, předseda hnutí ANO v metropoli, skončil na pranýři několika médií poté, co se vyjádřil o parkovacích místech v Praze.…
Šimral uvedl, že se v nadcházejícím školním roce navýší počet míst v prvních ročnících gymnázií o 90, dalších 100 pak prý vznikne povolením růstu kapacity až na 34 žáků ve třídě. Dosavadní trend navyšování počtu míst na gymnáziích by se prý měl udržet i v dalších letech, a to i navzdory předpokládanému zlomu demografické křivky.
Podle informací z magistrátu bylo v Praze v uplynulém školním roce 9 691 deváťáků. Kromě nich však směřuje na střední školy v hlavním městě řada žáků ze Středočeského kraje. Data z Cermatu pak dokládají, že se na pražská gymnázia letos hlásilo 3 972 dětí, na střední odborné školy 10 909 a na maturitní obory učilišť 1 421 dětí.
Psali jsme
O hlasy voličů se bude v podzimních komunálních volbách do zastupitelstva hlavního města ucházet 23 uskupení. Vyplývá to z informací uvedených…