Praha obnoví rybníky a fontány

27. 08. 202316:10
Praha obnoví rybníky a fontány
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Rybník, ilustrační foto

Revitalizace čeká Prosecký rybník, rybník Bubec a také vodní prvky na Letné. Po obnově budou rybníky sloužit k rekreaci, fontány na Letné zase přivedou vodu k oblíbenému místu setkávání u Metronomu.

O investiční akci, kterou schválila rada hlavního města Prahy, informoval magistrát na webu. V případě rybníků jde o důležitý krajinotvorný prvek, který přispívá k plnění klimatického plánu a ochlazování klima.

„Správně navazujeme na to, co již bylo započato. My jsme ale voličům slíbili také to, že vodu pražské přírody vrátíme zpět lidem. Konkrétně u rybníka Bubec vznikne navíc místo pro posezení a grilování. U Proseckého rybníka se počítá s nátokem do rybníka v podobě studánky a vyčištěním a úpravou jejího okolí. Na Letné vzniknou dvě fontány a další vodní prvky pro ochlazení okolí. Nejen v parném létě tak lidé získají další místa k odpočinku,” přiblížila chystané změny náměstkyně primátora Prahy pro oblast životního prostředí a klimatického plánu Jana Komrsková (Piráti).

Bubec přetéká a potřebuje novou nábřežní zeď

Rybník Bubec, který se nachází v pražských Řeporyjích, se dočká například zcela nového vypouštěcího zařízení. Nový bude i bezpečnostní přeliv a oprava se nevyhne ani nábřežních zdí, které budou nově osazeny kamenem.

Vznikne tu i nový přístup k vodě a sjezd do rybníka. Součástí bude také griloviště a úprava Ořešského potoka, který rybník napájí. Radnice počítá s investicí asi 10 milionů korun.

Podle webu praha-priroda.cz je rybník ve velmi špatném stavu. Výpustní zařízení je poškozené a málo kapacitní, takže při větších deštích přetéká voda na silnici. Nábřežní zdi byly v minulosti opraveny nekvalitně. Rekonstrukce je už proto nezbytná.

Prosecký rybník už nebude pastí pro živočichy

Prosecký rybník na Praze 9 se dočká zprovoznění odtoku. Bude tak možné ho zcela a bez problémů vypustit. Kromě toho bude opravena i nábřežní zeď, která bude v horní části obložena kamenem.

Severní část rybníka pak nabídne pozvolný přístup k vodní hladině tak, aby vodní ptactvo a obojživelníci mohli snadno vycházet na břeh. V současné chvíli se totiž díky kolmým vybetonovaným břehům stává pastí pro mnohé živočichy. Práce vyjdou na necelé 3 miliony.

Voda se přiblíží letenskému Metronomu

Na nedávnou výstavbu závlahové nádrže na Letné navazuje poslední z investičních projektů. V rámci něho má být zřízena přípojka elektrické energie do čerpací stanice, vybudována dešťová kanalizace pro svod vody od Metronomu do rybníka a zahájeny budou také přípravné práce na dvou fontánách a vodním prvku na západním rameny bývalého Stalinova pomníku. Projekt bude stát 15 milionů korun.

„Revitalizace provede příspěvková organizace Lesy hlavního města Prahy, financovány budou z kapitálových výdajů odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy,” doplnila náměstkyně Komrsková.