Praha podá rozklad proti rozhodnutí ÚOHS a pokutě za chyby v loterijní vyhlášce

03. 01. 202313:05
Praha podá rozklad proti rozhodnutí ÚOHS a pokutě za chyby v loterijní vyhlášce
foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Magistrát hlavního města Prahy

Hlavní město podá rozklad proti prosincovému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který vyměřil městu pokutu 1,27 milionu korun za chyby v loterijní vyhlášce.

Město rozhodnutí považuje za nesprávné a nepřezkoumatelné, uvedl dnes mluvčí magistrátu Vít Hofman. ÚOHS pokutuje město kvůli chybám ve vyhláškách regulujících hazard v letech 2018 až 2021. Loni v říjnu dostalo hlavní město za stejný prohřešek pokutu 2,7 milionu korun, kdy se předešlá pokuta vztahovala na roky 2012 až 2018. Ani tato pokuta není zatím pravomocná a Praha proti ní již podala rozklad.

„Prostřednictvím právního zástupce jsme 19. prosince 2022 obdrželi rozhodnutí ÚOHS a budeme proti němu podávat rozklad, neboť jej považuje za nesprávné a nepřezkoumatelné,” uvedl dnes Hofman.

Z větší části jde o pokutu za regulaci systémem adresních míst podle již zrušených obecně závazných vyhlášek hlavního města. Za tuto již zrušenou regulaci je Praha pokutována opakovaně, kdy fakticky totožný skutkový stav byl z formálních důvodů rozdělen postupem ÚOHS do dvou správních řízení. "I proti přecházejícímu rozhodnutí obdrženému v říjnu 2022 byl právními zástupci hlavního města podán rozklad. V případě posledně obdrženého rozhodnutí bude postupováno obdobně," uvedl Hofman.

Nově se pokuta vztahuje i na vyhlášku platnou od ledna 2021, která namísto systému adresných míst zavedla úplný zákaz technických her na celém území města. Živé hry vyhláška zakazuje pouze v městských částech, které zakázaly hazard zcela. ÚOHS vadí, že výběr adresních míst, respektive městských částí nebyl proveden na základě objektivních, nediskriminačních a předem známých kritérií. S tím magistrát nesouhlasí, neboť úřad podle něj nepřihlédl k důvodům, které městské části k zavedení nulové tolerance hazardu vedly.„S tím hlavní město nesouhlasí, a proto proti rozhodnutí podá rozklad,” dodal Hofman.

Za stejný postup byla v minulosti pokutována asi desítka radnic a obecních úřadů, pokuty se obvykle pohybovaly v řádech statisíců. Pokutu v minulosti dostaly třeba Děčín, Karlovy Vary, Česká Lípa nebo Varnsdorf.