Praha poskytne celkem 200 milionů korun na hasičskou mobilní techniku

05. 12. 202317:10
Praha poskytne celkem 200 milionů korun na hasičskou mobilní techniku
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Hasiči, ilustrační foto

Pražský hasičský záchranný sbor získá od hlavního města celkem 200 milionů korun v rámci účelové investice. Peníze použije na nákup požární techniky, jako jsou cisternové automobilové stříkačky, výšková technika, plynové hasicí automobily nebo hydraulické vyprošťovací nářadí.

Poskytnutí dotace odsouhlasila rada hlavního města, ale musí ho ještě posvětit zastupitelstvo. Jak informuje tisková zpráva magistrátu, celková částka 200 milionů korun bude vyplacena rovnoměrně v období mezi roky 2024 až 2028.

Hasičský záchranný sbor řeší v Praze každý rok na 12 tisíc mimořádností, a proto potřebuje odpovídající a moderní techniku k jejich úspěšnému zvládnutí. Náročné období pandemie i uprchlické krize navíc ještě zvýraznilo možnosti hasičů, kteří byli schopni zajistit i plnění speciálních úkolů.

„Hasiči potřebují ke své práci i potřebné vybavení, a to včetně cisternových stříkaček a výškové techniky. Proto jsme jim dnes řešili investiční dotaci na příští roky. Bezpečí Pražanů je pro nás jednou z nejdůležitějších věcí,“ uvedl ve zprávě primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS), do jehož gesce patří i oblast bezpečnosti.

Rozložení částky umožní reagovat na nové trendy

Díky rozložení částky budou moci hasiči naplánovat pořizování technického vybavení do delšího období s ohledem na délku veřejných zakázek i dodací lhůty speciální techniky. Díky čtyřleté lhůtě budou mít také možnost reagovat na nejnovější trendy či vývoj nových technologií. Například v oblasti hašení elektromobilů.

Finance budou využity na nákup mobilní požární techniky i věcných prostředků určených přímo do specifického prostředí hlavního města. Důraz bude proto u nové techniky kladen na využití v městské zástavbě i případná nebezpečí a rizika v rámci urbanismu metropole.

Konkrétně půjde o základní požární techniku, jakou jsou cisternové automobilové stříkačky i speciální požární techniku, jako je například výšková technika, plynové hasicí automobily, hydraulické vyprošťovací nářadí, izolační dýchací přístroje, detekční přístroje, bariérové ventilátory nebo ochranné prostředky a speciální vybavení pro zvláštní zásahy.

Technika bude sloužit dál

Základní požární technika a věcné prostředky budou navíc při další obměně sloužit dál. Formou bezúplatného převodu budou totiž nabídnuty dobrovolným jednotkám hasičů. I s těmi pražský profesionální sbor dlouhodobě spolupracuje a mimo techniku jim poskytuje také podporu v oblasti vzdělávání, odborné přípravy i údržby techniky.

Právě dobrovolní hasiči hned z několika městských částí se v následujících letech také dočkají dotace od města. Podle informací z tiskové zprávy poskytne Praha celkem 36.650.000 korun na nákup požární techniky dobrovolných hasičů z Prahy-Ďáblic, Lipence, Zličína nebo Prahy 21. Peníze půjdou na nové cisternové stříkačky a automobily.

„Dobrovolní hasiči tvoří důležitou součást požárních sborů. A pokud mají plnit své poslání, potřebují k tomu i náležité technické vybavení. Proto jsme schválili účelové investiční dotace, které jsou určeny na doplnění jejich vozových parků. Bezpečnost hlavního města bereme vážně, což se týká i vybavenosti dobrovolných hasičů,“ uvedl Bohuslav Svoboda.

Pražští hasiči letos oslavili 170 let

První profesionální sbor v České republice byl v Praze založen 23. března 1853. Sbor obecních starších tehdy rozhodl o zřízení sboru pro čištění ulic a požární ochranu. Základem budoucích hasičů se tak stali takzvaní městští počišťovači.

Celou historii pražských hasičů, včetně největších zásahů jednotlivých let, je možné si prohlédnout na speciální webové stránce 165.hasicipraha.cz, která vznikla před pěti lety v rámci výročí 165 let fungování sboru.