Praha předá 200 tisíc korun nadačnímu fondu Vrba. Na pomoc ovdovělým rodinám

15. 08. 202319:22
Praha předá 200 tisíc korun nadačnímu fondu Vrba. Na pomoc ovdovělým rodinám
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Žižkovská televizní věž

Nadační fond Vrba, který je zaměřený na pomoc ovdovělým rodinám obdrží od hlavního města dotaci ve výši 200 tisíc korun. Dotace jsou určené pro setkání pod Vrbou, tudíž setkání ve formě prodloužených víkendů, kterých se účastní ovdovělí rodiče a děti.

Nadační fond Vrba, který pomáhá ovdovělým rodinám, obdrží od hlavního města dotaci ve výši 200 tisíc korun. Dotace jsou určené pro takzvaná setkání pod Vrbou, jedná se o formu prodloužených víkendů, kterých se účastní ovdovělí rodiče a děti.

„Každý rok ovdoví v naší republice 36 tisíc maminek nebo tatínků, kteří často zůstávají v těchto těžkých chvílích sami se svými dětmi. Smutek, stres, úzkosti, izolace, osamělost, finanční problémy a další aspekty se kterými se ovdovělé rodiny potýkají jim pomáhají překonat právě Vrběnky z Nadačního fondu Vrba. Děkuji všem, kdo pomáhají a děkuji také kolegům z Rady, kteří schválili můj návrh na dotaci 200 tisíc korun, aby tato pomoc fungovala i v letošním roce,“ uvedla v tiskové zprávě rozeslané mediím náměstkyně pražského primátora pro zdravotnictví a sociální péči Alexandra Udženija (ODS).

Součástí prodloužených víkendů budou také tematické workshopy, svépomocné skupiny a terapeutická podpora. Workshopy se snaží pomoci ovdovělým rodinám a jsou zaměřené na důležitá témata, která se rodin často týkají a mohou jim ulehčit. Zahrnují především problematiku finanční gramotnosti, rodičovskou kompetenci a právní povědomí. K dispozici budou skupinové či individuální terapie, výtvarné a pohybové workshopy, svépomocné skupiny a animační program pro děti.

„Setkání pod Vrbou jsou víkendové ozdravné akce, které podporují ovdovělé rodiny s dětmi. Rodinám je poskytnut prostor pro relaxaci, aktivně strávený volný čas, načerpání nových potřebných sil. Mohou společně s ostatními nasdílet svoje příběhy a během seminářů a workshopů si osvojit nové znalosti a dovednosti. Na seminářích a workshopech je vždy přítomen odborník na zvolené téma, který danou problematiku zpracovává pro potřeby ovdovělých. V době konání kurzů a seminářů, jsou pro děti k dispozici animační program vedené zkušenými lektory,“ uvádí webové stránky nadačního fondu Vrba o projektu Setkání pod Vrbou.

Nadační fond Vrba byl založený v roce 2016 a celorepublikově pomáhá ovdovělým rodinám, které pomoc potřebují. Od svého založení fond ulehčil už více než čtyřem stům neúplným rodinám. Na svých stránkách mimo jiné uvádí, že podle statistik z ČSÚ z roku 2022 je v ČR 36 492 vdovců a vdov ve věku do 55 let.

„Nadační fond Vrba představuje fungující systém pomoci této znevýhodněné a opomíjené skupině společnosti v otázce finančního a právního poradenství, psychoterapeutických služeb a pomoci v domácnosti,“ uvádí se dále na webových stránkách. „Chceme poukázat na nemalou skupinu lidí v těžké životní situaci a na způsob, jakým ji vrátit zpátky do jiného, ale do života. Našim cílem je dlouhodobé zlepšování psychické a fyzické kondice ovdovělých rodin na základě našich dílčích projektů,“ uvádí stránky.