foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Jednání pražského zastupitelstva, ilustrační obrázek
Zastupitelé hlavního města schválili povolení výjimky ze stanoveného nejvyššího počtu žáků na středních školách ve třídě na 34. Debatovali také o možnostech spolupráce se soukromými školami nebo sjednocení tarifu hromadné dopravy pro středoškoláky v Praze a Středočeském kraji.
Debatu o přihláškách na střední školy navrhl do programu 24. zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy dne 22. května zařadit Tomáš Portlík (ODS) na základě dohody radních. „Slyšel jsem, že bychom chtěli všichni, aby ten bod byl tady probrán. Je to téma velmi aktuální, Pražany to velmi trápí,“ uvedl Portlík a navrhl bod zařadit k projednání jako první. A tak se i stalo. Pro zařazení totiž hlasovalo 58 přítomných zastupitelů.
Přijat naopak nebyl navazující společný návrh Jana Čižinského, Mariany Čapkové, Pavla Zelenky (všichni Praha sobě) a Patrika Nachera (ANO). Ti navrhovali grantový program pro soukromé střední školy, který by měl za následek skokové navýšení kapacit, a také dojednání zvýhodněného jízdného pro studenty středních škol se Středočeským krajem.
Zastupitelé řešili, co jsou ochotni udělat
Samotné jednání začalo čtyři minuty po druhé hodině odpolední. „Já bych chtěl, abychom si dnes řekli, co všechno jsme ochotni v rámci naší kolektivní vůle udělat pro navýšení míst na středních školách,“ zahájil rozpravu Tomáš Portlík. Mezi důvody, proč se Praha potýká s nedostatkem kapacit, zařadil silné populační ročníky, velký zájem mimopražských dětí i příval uprchlíků.
Dalším důvodem je podle něj laxní přístup bývalého vedení hlavního města, které nezískalo dostatek stavebních povolení a dostatečně se nepřipravilo. Naopak současný radní pro školství Antonín Klecanda (STAN) dělá podle něj maximum a útoky na jeho práci nejsou na místě. „Kolega Klecanda dělá, co může, snaží se navýšit kapacity, jakýmkoli způsobem to jde,“ pochválil Portlík.
Uvedl také několik konkrétních čísel. Na střední školy v Praze se podle něj letos nedostalo 1.470 žáků a volných míst na středních školách zřizovaných krajem je 1.398. Ne všichni ředitelé však podle něj vyhlásili druhá kola přijímacího řízení. Reálně vyhlášených míst pro druhé kolo je prý 752, takže chybí asi 700 míst. „Pomocí naplnění výjimky o počtu studentů středních škol, jak je navrhováno v usnesení tisku, který prošel dnes ráno na radě předsedů klubů, můžeme přinést až 900 nových míst, které jsou potřeba,“ dodal Portlík, podle kterého by do třídy mohlo chodit až 34 žáků.
Podle Pavla Zelenky by ale měli zastupitelé situaci řešit i do budoucna, proto znovu představil svůj návrh na rozšíření kapacit prostřednictvím soukromých škol. Soukromé školy by díky tomu získaly financování a Praha čas. Znovu také navrhl, aby se Praha domluvila se Středočeským krajem na tom, aby byly dorovnány náklady na dojíždění.
Psali jsme
ROZHOVOR: Kapacity základních i středních škol v Praze jsou na hraně. Téma rezonuje mezi obyvateli i politiky hlavního města několik posledních…
Řada dětí nezískala ani minimální počet bodů
Podle radního Klecandy je ale míst poměrně dost. Důvodem navýšení počtu žáků je však podle jeho slov fakt, že mnohé školy nedaly všechna místa do druhého kola, protože mají volná například jen dvě místa a nepřijaly děti, které nesplnily minimální počet bodů pro přijetí.
„Matematika nám ukazuje, proč na tolika školách včetně gymnázií zbyla volná místa. Školy, na které byl přetlak až sedminásobek, hlásí volná místa, protože žáci nesplnili minimální počet bodů z matematiky. Polovina žáků nemá 25 bodů, ale pohybuje se kolem 10 až 12 bodů. Je nutné, abychom požádali školy, aby daly hranici percentilu,“ řekl Klecanda a vysvětlil, že percentil značí, jak je uchazeč dobrý a kolik žáků v přijímacím řízení předběhl.
Krátce promluvil také radní Daniel Mazur (Piráti), podle kterého je debaty a prozkoumání hoden každý nápad, včetně toho, který předložili zástupci Prahy sobě. Obává se však přelivu učitelů z veřejného sektoru do soukromého. S touto obavou vyjádřil souhlas i Radomír Nepil (ANO). Svým dílem podle něj může do řešení přispět každá městská část. Například poskytnutím školských budov, které v současné době pronajímají soukromým objektům.
„Někdy ty budovy ani nejsou využívány ve prospěch školských kapacit. Bavíme se o stávajících budovách, takže to může být rychlé. Zkuste se nad tímto zamyslet, jestli nemají městské části kapacity mimo školský obor, které by mohli zpátky vrátit magistrátu,“ navrhl Nepil. Zastupitel Zdeněk Zajíček (ODS) dále v rozpravě apeloval, aby se školské kapacity středních a základních škol řešily dohromady. S tím následně souhlasili například Pavel Zelenka či Radmila Kleslová (ANO).
Předsedové připravili společný návrh
Předsedové zastupitelských klubů si před ukončením debaty vyžádali několik přestávek, aby „doladili detaily usnesení“, jak uvedl Patrik Nacher. Po téměř půlhodinové poradě pak společný návrh všech dalších předkladatelů načetl a promítl Pavel Zelenka. V něm měli zastupitelé konstatovat, že je nezbytné neodkladně navýšit počet míst na středních školách, že soukromé střední školy vykazují vyšší flexibilitu při navyšování kapacit, že je aktuální situaci možné částečně řešit prostřednictvím spolupráce hlavního města se soukromými školami a že je nezbytné zároveň zachovat a posilovat kapacity veřejných škol.
V ukládací části navrhovaného usnesení pak stálo, že by rada hlavního města měla prověřit přípravu dotačního programu pro soukromé čtyřleté školy s minimálně čtyřletým rámcem financování zaměřený na vytvoření nových, finančně dostupných míst na soukromých čtyřletých středních školách v Praze a také by se měla pokusit dojednat se Středočeským krajem jednotné a spravedlivé tarifní podmínky v rámci systému PID pro studenty středních škol, kteří dojíždějí mezi Prahou a Středočeským krajem i v rámci Středočeského kraje.
Psali jsme
Radní hlavního města Prahy schválili v pondělí 19. května změny územního plánu a smlouvy s developerskou skupinou Penta ohledně výstavby v okolí…
Nová vlna reakcí
Právě ukládací část však vzbudila novou vlnu reakcí. Ozval se například Zdeněk Hřib (Piráti), náměstek pro dopravu. Podle něj je druhý uvedený úkol nesmysl a je v rozporu se zákonem. Vyjádřil také pochybnosti ohledně dohod se Středočeským krajem. „My si od nich také nenecháváme mluvit do pražského tarifu. Jsem velice skeptický, že je přesvědčíme ke slevám v jejich tarifu pro jejich lidi. Myslím, že nás otočí hned ve dveřích. Je to v zásadě sci-fi představa,“ zapochyboval náměstek.
K hlasování se zastupitelé dostali až těsně před čtvrtou hodinou odpolední. Připomeňme, že šlo na celém jednání o vůbec první probíraný bod. Hlasování probíhalo po jednotlivých bodech. Přijaty nakonec byly pouze dva body konstatující, a to že je nezbytné bezodkladně navýšit počet míst na středních školách a že je nezbytné zachovat a posilovat kapacity veřejných škol. Schválen byl také původní návrh Tomáše Portlíka, ve kterém zastupitelé souhlasili s rozhodnutím radních, povolit výjimky ze stanoveného nejvyššího počtu žáků ve třídě na 34.