foto: Technologie Hlavního města Prahy/Slavnostní nasvícení Rudolfina
Zoufalá zahraničně politická situace a nehorázně děsivé ceny za energie nutí i velká města k ekonomickým a spořícím opatřením. Praha se rozhodla, že si posvítí na vlastní spotřebu energie. A tak zhasla.
„Požadavek vzešel od radního hlavního města Prahy pro oblast majetku Jana Chabra (TOP 09) a odboru správy majektu,“ vyplývá z tiskové zprávy Technologie hlavního města Prahy.
Na významné dominanty metropole, na které byly namířeny světelné reflektory, teď tak uvidíme o něco méně. Praha se totiž rozhodla, že bude dříve zhasínat. Dosud památky potemněly s úderem 23. hodiny, nyní se nad nimi setmí už o 90 minut dříve, tedy v 21:30.
Město ušetří několik milionů z pokladny
„Tento další krok ke snížení spotřeby energie přinese kumulovanou úsporu v řádu jednotek miliónů korun ročně,“ uvádí Jan Chabr, který má slavnostní osvětlení pražských památek pod palcem.
Ve svých rozhodnutích chce jít ještě dál a dokonce vytipovává některé stavby, které by mohly dočasně v době energetické krize pohasnout úplně.
Hradu se úspory netýkají (zatím)
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy nasvěcuje v metropoli celkem 140 nejvýznamnějších památek. Jde například o Karlův most, Rudolfinum, Národní divadlo, Strahovský klášter nebo Loretu. Jediná stavba, které se ekonomické úspory netýkají a září stejně jako předtím, je Pražský hrad. I to se ale do budoucna může změnit.
Nasvěcování skrývá důmyslný systém
Málokdo z návštěvníků Prahy, ale i místních tuší, že se nerosvěcují všechny památky najednou a pořadí osvitu v sobě skrývá skryté poselství. Tím je stáří památky. Nejprve se tedy rozsvítí ta nejstarší a každé další tři minuty se rozsvítí další století. Během 33 minut pak svítí v Praze všechny důležité stavby.
Koruny šetří i výměny zdrojů světla
Nemalou úsporu podle informací Technologie hlavního města Prahy přináší i postupná výměna slavnostního osvětlení. Na některé památky už přestala svítit stará sodíková světla a jsou postupně nahrazovány novými zdroji s LED technologií. Tato výměna zaručuje další až třicetiprocentní úsporu drahé elektrické energie.
Psali jsme
ROZHOVOR „Zastropování cen energií podstatu problému neřeší. Tento nápad vychází z domněnky, že ceny někdo zlovolně zvyšuje. Pohyb cen energií je…