foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/8. květen na Vítkově, ilustrační foto
Od Pražského povstání a následného ukončení druhé světové války letos oběhlo 78 let. Právě na tento milník moderní historie i letos vzpomínaly jednotlivé městské části v rámci množství pietních a vzpomínkových akcí po celé Praze.
Třetí městská část uctila podle informací na webu ukončení druhé světové války v Evropě 5. května na nádvoří ZŠ Pražačka. Pietního aktu se zúčastnil starosta městské části Michal Vronský (TOP 09). Přítomní byli také dva synové nacisty zavražděného parlamentáře, štábního strážmistra Václava Bečváře.
Právě díky nim vznikla v areálu školy pamětní deska, ke které byly v rámci akce kladeny věnce. Součástí programu byla také prezentace Muzea Policie České republiky, KVH Gardekorps Praha. Představena byla i nová část pietního místa, která je věnovaná policii a civilním obětem války.
Pětka vzpomněla na statečnost, obětavost a vlastenectví
Pětka si Pražské povstání a jeho oběti připomněla v rámci pietní akce 5. května u tří pietních míst na Smíchově, jak informuje web. Kromě starosty Prahy 5 Jaroslava Pašmika (Praha 5 sobě) se zúčastnila také místostarostka Monika Shaw Salajová (SEN 21), místostarosta Milan Kryl (Piráti) i další radní a zastupitelé.
Ve svém projevu zmínil starosta Pašmik hned několik příběhů obyvatel Prahy 5, například Anny Šrámkové, která se i s rodinou podílela na shánění ubytování pro odbojáře a parašutisty. Na Praze 5 přišlo v době Pražského povstání o život 375 občanů z řad českých obránců a 44 neznámých bojovníků.
„Málokdo z nás si dnes dokáže představit, čím hrdinové Prahy procházeli. Vzpomínáme na statečnost, obětavost a vlastenectví obránců Prahy. Čest jejich památce,“ pronesl Jaroslav Pašmik.
Sedmička kladla věnce u mostu Barikádníků
Také Praha 7 si květnové události připomněla v pátek 5. května. Dle informací z webu nechyběl starosta Jan Čižinský (Praha sobě), zástupce Sdružení válečných veteránů České republiky, Krajského vojenského velitelství Armády České republiky, Svazu důstojníků a praporčíků Armády České republiky, Klubu výsadkových veteránů a České obce sokolské.
Věnce a květiny položili všichni zúčastnění u památníku u mostu Barikádníků, který je věnován obětem květnového povstání.
Kobyliská střelnice je místem vzpomínek každoročně
Nechvalně proslulá jako bývalé popraviště v době německé okupace je Kobyliská střelnice. Právě proto se stala pietním místem, kde se vzpomínkové akce konají každoročně. Letos tomu podle informací z tiskové zprávy nebylo jinak.
„Je to místo popraviště vlastenců československých odbojářů, především v době heydrichiády zde položilo životy plno tehdejších obyvatel Prahy 8 a je třeba si jich opravdu vážit,” řekl Ondřej Gros (ODS), starosta MČ Praha 8.
„Naše městská část se připomínání historické paměti věnuje dlouhodobě, já myslím, že si to musíme připomínat kvůli tomu, abychom si své nynější svobody a demokracie vážili. Ti lidé, kteří tady zahynuli, položili životy za naší budoucí svobodu,” dodal Gros.
Psali jsme
Předseda vlády Petr Fiala a ministryně obrany Jana Černochová anebo prezident Pavel se v pondělí 8. května 2023 zúčastnili na pražském Vítkově…
Na Praze 11 je mnoho vzpomínkových míst
Jedenáctka si výročí konce 2. světové války připomněla už ve čtvrtek 4. května. Věnce na počest 31 padlých pražských povstalců z Chodova položili starostka Šárka Zdeňková (HPP 11), místostarostka Zuzana Böhmová (Piráti), místostarosta Jan Jaroš (Praha 11 sobě) a radní Libor Vrkoč (HPP 11). Akce se dle informací z webu konala na Chodovském hřbitově.
Padlé obyvatele připomínají na Jedenáctce mnohé pomníky, památníky a pamětní desky. Například pomník obětem 2. světové války v parku u Litochlebského náměstí, památník Svobody v parku u Chodovské tvrze, pomník obětem 2. světové války ve Výstavní ulici či pamětní desky v ulici Šalounova, v ZŠ Chodov a v Kunraticích. I tam položili zástupci vedení věnce, květiny a svíčky.