foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Tisková konference Nakopni Prahu 2024
TISKOVÁ KONFERENCE: Ve středu 10. ledna představili zástupci pražského magistrátu a společnosti Operátor ICT již pátý ročník Pražského inovačního maratonu s názvem Nakopni Prahu 2024. Jako v předchozích letech hledají zajímavé projekty, které do české metropole přinesou inovaci.
Soutěž Nakopni Prahu je určena týmům, které v ní mohou předvést své inovační nápady pro hlavní město. Soutěž přitom spočívá nejen v prezentaci nápadů, ale i v prokázání schopnosti nápady v průběhu soutěže rozvíjet. To zahrnuje vývin prototypu, softwarových nástrojů či potřebné techniky.
„Jde o to, abychom prostřednictvím Nakopni Prahu podporovali veřejnou diskuzi nad inovacemi, propojovali inovátory a vytvářeli prostor pro předávání zkušeností a know-how pro rozjetí či realizaci inovačních projektů v prostředí našeho hlavního města,“ informovala Iva Seigertschmidová ze společnosti Operátor ICT (OICT).
Přihlášky je možno podat do 7. března
Soutěž nabízí prostor pro inovátory z řad studentů vysokých či středních škol i všechny kreativce, kteří se chtějí podílet na dalším směřování Prahy. Do ročníku 2024 se mohou hlásit týmy o 2 až 4 členech ve věku minimálně 15 let. Uzávěrka přihlášek je 7. března 2024. Registrační formulář je k dispozici na webových stránkách nakopniprahu.cz.
„Když jsme hodnotili a vyhlašovali výsledky minulého ročníku, viděli jsme už rostoucí počet a kvalitu soutěžících týmů. Je skvělé, že se Praze podařilo vybudovat platformu, která přitahuje naše občany k aktivnímu zlepšování života ve městě a která pro město sbírá, hodnotí a pomáhá rozvíjet inovativní nápady pro zlepšování našeho života,“ uvedl Daniel Mazur (Piráti), radní hlavního města Prahy pro oblast ICT, Smart City, vědy, výzkumu a inovací.
Týmy dostávají podporu i cenné rady
V průběhu soutěže týmy dostávají pro vývoj svých projektů podporu od města, cenné rady od zkušených mentorů a vítězové mohou své nápady převést přímo do praxe. Soutěží za uplynulé ročníky prošlo přes 200 týmů.
Letošní ročník nabízí celkem 5 témat, do kterých mohou inovační týmy své nápady směřovat. Výzvy jsou: Životní prostředí a nakládání s energiemi, Inovace a kultura, Data, AI & digitalizace, Mobilita budoucnosti a Město pro lidi.
Psali jsme
Pražský magistrát dá pět milionů korun do sbírky Nadačního fondu Univerzity Karlovy na podporu rodin obětí, pedagogů a studentů postižených…
Vítězové budou známi v červnu
Ze všech přihlášených bude vybráno 50 nejlepších týmů, které budou pozvány na úvodní setkání. To by se mělo uskutečnit v březnu. Od té chvíle čeká všechny účastníky soutěže hlavně mentoring od odborníků z veřejné sféry a akademického sektoru, ale i zajímavá školení. Na konci dubna vybere odborná porota deset finalistů, ze kterých v polovině června vzejdou tři vítězové.
„Odměnou není jen skvělý pocit z dobře odvedené práce, ale také finanční a projektová podpora. Vítěz získá 50 tisíc korun, druhý v pořadí získá 30 tisíc korun, třetí v pořadí získá 20 tisíc korun a možnost získat dalších 200 tisíc korun na rozvoj projektu pod dohledem zkušených projektových manažerů z OICT,“ dodala Seigertschmidová.
Inspirace přišla s Tchaj-wanu
Inspirace přišla z Tchaj-wanu, kde podobný projekt funguje pod názvem Hackathon. „Nám se tato myšlenka velmi líbila, a tak jsme si řekli, že to zkusíme zreplikovat, ale přeci jen to trochu upravit a napasovat na pražskou realitu. Vznikla z toho soutěž Nakopni Prahu, jakou známe dnes,“ přiblížil Jaromír Beránek, člen Výboru pro IT, Smart City a eGovernment.
„Samotný název Nakopni Prahu je částečně zábavná historka, tehdy se to projevovalo různými politickými proklamacemi. My jsme si řekli, tak kdybychom měli někoho nakopnout, tak zejména to naše město. Ale v tom pozitivním slova smyslu, nikoli ho nějakým způsobem poškodit, ale ukázat, že se věci dají dělat jinak a lépe,“ dodal Beránek.
Vítězný projekt Nakopni Prahu 2023. Foto: redakce PrahaIN.cz
Na čistotu v okolí kontejnerů kouká Occo
V roce 2023 bodovaly projekty sledování čistoty stanovišť kontejnerů na tříděný odpad, snížení množství gastroodpadu pomocí portálu pro školní jídelny a mapa pomáhající bezbariérovému pohybu po metropoli.
První místo patřilo mladému startupu Waste digital, který se zaměřuje na digitalizaci hospodářství, optimalizaci a automatizaci. „Konkrétní produkt, se kterým jsme se tam šli, se jmenuje Occo, protože vidí. Je to malý senzor, který v sobě má umělou inteligenci a dokáže vyhodnocovat čistotu stanovišť. To pomáhá z ekonomického hlediska i pro hezčí prostředí,“ přiblížil zástupce vítězného týmu Kryštof Novák.
Účast předčila očekávání
„Když jsme se přihlásili, neměli jsme žádné očekávání, takže to předčilo naše očekávání. V rámci toho maratonu, který trvá asi pět nebo šest měsíců, jsme dostávali semináře, webináře o marketingu nebo prodeji a technologickou podporu pro to, abychom dokázali náš nápad uskutečnit,“ dodal Novák.
Po výhře následoval dle jeho slov další vývoj technologie za pomoci finanční podpory. V průběhu 4 měsíců vznikl prototyp, který měl za úkol prověřit, že navrhovaný technologický způsob je možný, dobře zvolený a funkční. V současné době hledají loňští vítězové finance pro další vývoj, aby se Occo mohlo stát komerčním produktem a pomáhat nejen v Praze, ale i v dalších českých městech.