foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Peníze; ilustrační foto
Hlavní město pomáhá svým občanům v době energetické krize. Spustilo Balíček pomoci Pražanům, který uleví zejména rodičům. Přináší příspěvky na školné, mimoškolní aktivity i stravné.
O možnostech finanční pomoci informoval web Prahy 2. Kromě podpůrného programu hlavního města pro žáky základních a mateřských škol přiblížil také příspěvky na bydlení, které nabízí úřad práce.
Balíček pomoci Pražanům přináší finanční příspěvky na úhradu školného, stravného nebo družin. Peníze z fondu solidarity je možné získat také na mimoškolní aktivity podporující rozvoj a talent, jako jsou školní kroužky, školy v přírodě nebo lyžařské zájezdy. Podmínkou ovšem je, že žák musí mít trvalý pobyt na území Prahy.
Podmínkou je insolvence, dávky nebo příspěvky na bydlení
Další podmínky, které musí žadatelé o prominutí školného či stravného splnit, se týkají finanční situace rodiny. Alespon jeden z rodičů by měl čerpat z příspěvků na bydlení, okamžitou dávku v hmotné nouzi, přídavek na dítě nebo dávky pěstounské péče. Další možností je být v exekuci či insolvenci. Posledním důvodem pro uznání finanční pomoci je, že rodině po zaplacení nutných výdajů za bydlení, zbyde méně než 200 korun na osobu a den nebo 300 korun na den v případě jednoho dospělého.
O příspěvek je možné požádat vyplněním žádosti s odůvodněním a čestným prohlášením. Žádost je pak nutné podat přímo řediteli či ředitelce školy nebo školky, kterou dítě navštěvuje. Nejprve je ale nutné zjistit, jestli se konkrétně vaše škola do programu Balíčku pomoci Pražanům zapojila. O rozhodnutí by vás pak měl ředitel či ředitelka informovat co nejdříve.
Ředitelé a ředitelky mateřských a základních škol by dále měli být schopni podat další podrobné informace ohledně finančních příspěvků. Více informací je i na webu Pomocprazanum.
Úřad práce nabízí příspěvky na bydlení
Pomoc v době energetické krize nabízí i úřad práce. Na příspěvek na bydlení má nárok každý, jehož náklady na bydlení jsou vyšší než 35 procent čistých příjmů domácnosti. O příspěvek lze žádat také zpětně, a to až tři měsíce. Do nákladů na bydlení se navíc nepočítá jen nájem, ale také právě energie nebo služby spojené s bydlením.
Pomoc mohou získat i lidé, kteří žijí trvale na své chatě nebo chalupě či v bytě nebo domě na základě věcného břemene. V nemovitosti nemusí mít ani trvalý pobyt. O příspěvek je možné žádat na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Vyřízení by mělo být díky zjednodušené žádosti velice rychlé a snadné.
Cílem příspěvku je pomáhat uhradit nezbytné náklady na bydlení. Výše doplatku na bydlení se stanovuje z takzvaných odůvodněných nákladů na bydlení ve výšce maximálně obvyklé pro danou lokalitu.
Psali jsme
Celkem 13 základních škol na Praze 6 obohatí nápady žáků. V rámci participativního projektu Šance do škol mohli sami vymyslet a následně…
Jednorázový příspěvek může být i několik desítek tisíc
Možné je také zažádat o jednorázový příspěvek při nečekané životní situaci. Ta se váže například na ztrátu bydlení či zničení vybavení bytu. Nutné je ovšem doložit konkrétní výdaj, na který budou peníze použity. Vyplacení takového příspěvku je výjimečně možné i opakovaně.
Částka jednorázové pomoci se liší v závislosti na konkrétním výdaji. Někdy může být i v řádu několika desítek tisíc korun. Nárok na takový příspěvek vzniká, když příslušný úřad práce uzná, že osoba je v hmotné nouzi. To je nutné potvrdit v rámci posouzení nezbytnosti výdaje.
Další informace ohledně příspěvků na bydlení podává infolinka Úřadu práce ČR na čísle 950 194 444. V provozu je každý všední den od 8:00 do 20:00 hodin. Poradenství poskytují také pracovníci humanitního odboru na úřadech městských částí.