Praha upraví kvůli změně zákona koeficienty pro výpočet daně z nemovitosti

10. 06. 202419:17
Praha upraví kvůli změně zákona koeficienty pro výpočet daně z nemovitosti
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Sídliště

Pražský magistrát kvůli změně zákona upraví koeficienty pro výpočet daně z nemovitosti, které v metropoli upravuje vyhláška. V městských částech, které si nastavily nižší koeficient, se daň od ledna příštího roku kvůli úpravě zákona zvedne.

Město zároveň mírně sníží celoměstsky platný koeficient u obytných nemovitostí, u komerčních jej naopak zvedne. Novelu vyhlášky dnes schválili radní, ještě o ní budou hlasovat zastupitelé. Kvůli konsolidačnímu balíčku se už letos zvedla sazba daně v celé zemi zhruba na dvojnásobek.

Daň z rezidenčních nemovitostí se počítá podle zastavěných metrů, zvlášť se daní pozemky. Základ daně za metr čtvereční se v případě obytných nemovitostí zvýšil od ledna ze dvou na 3,5 koruny. Tento základ se poté násobí dvěma koeficienty - místním a velikostním.

V Praze je nyní místní koeficient nastaven celoměstsky na hodnotu dva, velikostní si mohly dosud určit městské části v rozmezí 2,5 a 5. Od ledna příštího roku však městské části kvůli změně zákona budou muset mít velikostní koeficient nejméně 4,5. Magistrát zároveň mírně sníží místní koeficient na 1,5 v případě obytných nemovitostí, u komerčních jej naopak zvýší na tři.

Zatímco letos za 70metrový byt obyvatel městské části s koeficientem 2,5 zaplatí daň 1470 korun ročně, příští rok to bude nejméně 1985 korun. Podle radního Zdeňka Kováříka (ODS) několik městských částí požádalo o zachování místního koeficientu na úrovni dva, v čemž jim město vyhovělo.

Lidé a firmy do konce května podle dat ministerstva financí zaplatili na dani z nemovitosti 14,6 miliardy korun, o 86,5 procenta víc než loni ve stejnou dobu. Loni před zvýšení daně se za celý rok na dani vybralo 12,45 miliardy korun. Veškerý výnos daně z nemovitosti míří do rozpočtů obcí.