Praha v půli června uzavře uprchlické centrum. Do stanů v Malešicích míří první lidé

01. 06. 202219:07
foto: Vít Hassan pro PrahaIn.cz/Stanové městečko v Malešicích

Hlavní město na doporučení krizového štábu uzavře krajské uprchlické centrum v polovině června. Důvodem je nedostatek kapacit pro uprchlíky v Praze a neexistující systém na jejich přerozdělování do krajů. Primátor Zdeněk Hřib žádá o schůzku premiéra Petra Fialu. Z hlavního nádraží se mezitím uprchlíci přesouvají do stanů v areálu České pošty v Malešicích.

„Je třeba vzít rozum do hrsti a hledat řešení místo výmluv, proč to nejde,“ prohlásil primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) na adresu vlády. Ta odmítla motivační opatření, která měla přesvědčit uprchlíky k přesunu do jiných krajů. Praha proto na doporučení krizového štábu ukončí k 15. červnu provoz Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) ve Vysočanech.

Přeplněná Praha

Podle Hřiba ukazují statistiky vlády i nezávislá posouzení situace například od organizace Člověk v tísni, která má Praha k dispoizici, že kapacity na ubytování a další pomoc pro ukrajinské uprchlíky byly v Praze už dávno překročeny.

„Jsem bytostně přesvědčen, že uprchlíkům musíme pomáhat. Je to exodus žen a dětí, o které je třeba se postarat, ale musí se to dělat efektivně. Aktuálně tady za státní peníze vzniká závažný problém, který se bude muset opět za státní peníze řešit,“ poznamenal Hřib.

Zavřeno, dokud se vláda nerozhýbe

Praha podle jeho slov krajské asistenční centrum uzavře až do doby, dokud stát nenastaví fungující mechanismus relokace uprchlíků do méně vytížených krajů. Samotné uzavření KACPU označil jako v současnosti „jediný manažerský nástroj“, který Praze kvůli nedostatku kapacit zbyl.

Uprchlíci by měli být od poloviny června na uzavření centra upozorňováni už ve vlacích a měli by tak přes Prahu jen projíždět.

Uprchlíci z nádraží mizí

Situace se mezitím vyvíjí také na hlavním nádraží. Podle Hřiba zde poslední noc strávilo už jen 213 lidí. Větší část z nich by se měla během dne přesunout do nedávno postaveného stanového městečka v areálu České pošty v Malešicích.

Přímo na nádraží v tuto chvíli skončila dobrovolnická pomoc respektive nadstavbové služby jako nocleh a jídlo. To bude zájemcům z řad uprchlíků nabídnuto právě v Malešicích.  Zatímco na nádraží už by měli uprchlíci dostat jen informace o možnostech pomoci a rady, jak cestovat do jiných krajů. Působit by na nádraží měla cizinecká policie, hasiči a tlumočníci z řad dobrovolníků.

Zavíráme, jinak hrozí kolaps

S odkazem na zajištění pomoci více než 90 tisícům uprchlíků Hřib také uvedl, že Praze kolaps v souvislosti s uprchlíky nehrozí. „Mohlo by k němu dojít právě v případě, kdy bychom dále prostřednictvím KACPU registrovali uprchlíky, kterým už reálně nemůžeme pomoci,“ vysvětlil.

Závěrem Hřib také dodal, že se chce kvůli aktuální situaci sejít s premiérem Petrem Fialou (ODS). Právě on by se měl podle pražského primátora jako premiér angažovat v řešení situace. „Musí to být premiér, protože pro efektivní řešení je důležité koordinovat jednak jednotlivé rezorty od vnitra přes školství, ministerstvo práce a sociálních věcí či financí a také jednotlivé samosprávy, které jsou na konci toho řetězce pomoci,“ vysvětlil.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) však přislíbil, že Česko zvládne situaci i v případě uzavření pražského centra pro uprchlíky z Ukrajiny.