foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Praha, ilustrační foto
Pilotní projekt transparentní elektronické aukce se podle slov Alexandry Udženije (ODS), náměstkyně pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví, podařil. Aukční systém přidělování městských bytů nevhodných pro sociální bydlení považuje za jeden z nejtransparentnějších způsobů, který se zároveň přibližuje tržnímu nájmu.
V listopadu loňského roku schválili radní hlavního města nová pravidla pro pronájem městských bytů a spustili vůbec první elektronické aukce na pronájem bytů v majetku Prahy. Vedení hlavního města si od novinky slibovalo průhlednější a efektivnější využití dostupného bytového fondu, ale i řešení rostoucí poptávky po bydlení. Podobně to už delší dobu funguje i v několika městských částech, například v Praze 2.
„Pro pilotní projekt jsme vytipovali 10 bytů víceméně v centru nebo v užším centru hlavního města Prahy. Ty, které jsme deklarovali, že nejsou použitelné pro například sociálně znevýhodněné nebo mladé rodiny, byť třeba jeden z bytů je velký prostor, ale bylo to 1+1,“ uvedla na tiskové konferenci po jednání Rady hlavního města Prahy v pondělí 17. února Alexandra Udženija s tím, že radní odsouhlasili uzavření nájemních smluv s novými nájemníky, kteří se budou moci již brzy nastěhovat.
Psali jsme
Jako náhradu za úbytek parkovacích stání kvůli výstavbě tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu připravuje hlavní město už několik let výstavbu…
V nabídce byla desítka bytů na lukrativních adresách
Aukce se mohl účastnit každý, kdo splnil předem dané podmínky. Například nevlastní jiný byt nebo nemovitost určenou k bydlení, nemá nevypořádané závazky vůči hlavnímu městu či proti němu není vedeno insolvenční řízení. Každý účastník navíc musel ještě před aukcí složit jistotu ve výši 20 tisíc korun.
Předmětem aukcí byly byty v ulicích Lublaňská, Na Můstku, Železná, Panská, Školská a Truhlářská o dispozicích 1+1 až 3+1 a velikosti v rozmezí 30 až 170 metrů čtverečních. Jak už Udženija dříve avizovala, šlo o byty nevhodné pro sociální bydlení, vybrané profese ani pro ostatní kategorie sociálního bydlení.
Z desítky nabízených bytů se dle slov náměstkyně podařilo pronajmout osm jednotek. „Lidé si zasoutěžili, měli jsme tam někde až tisíc zhlédnutí. A já si myslím, že do budoucna to bude jeden z dobrých zdrojů, jak může někdo dosáhnout na nájemní bydlení v hlavním městě a jak i do rozpočtu hlavního města získat finance navíc, abychom z toho třeba mohli opravovat byty, které potřebujeme pro ty potřebné,“ pokračovala Udženija.
Nájemné se dražbou více než zdvojnásobilo
Jako příklad uvedla byt o dispozici 1+1 v Lublaňské ulici na Vinohradech, jehož vyvolávací cena byla stanovena na 7.500 korun měsíčně. Šlo o nejmenší byt aukce o velikosti 31,32 metrů čtverečních. Vítězem jeho dražby se prý nakonec stal nájemník, který bude každý měsíc platit 17 tisíc korun, tedy více než dvojnásobek vyvolávací ceny.
Pokud tedy budou aukce i do budoucna pokračovat takto úspěšně, mohlo by to do rozpočtu města přinést nemalé finanční prostředky. Smlouvy s novými nájemníky budou uzavřeny na dobu určitou, konkrétně na dva roky s možností prodloužení.
„Teď to budeme dopracovávat. Vidíme, kde jsou nějaké nedostatky, jak to může fungovat ještě lépe. A až si na to i Pražané a lidé, kteří chtějí bydlet v nájemním bydlení v Praze zvyknou, tak si myslím, že tam ta poptávka bude mnohem větší,“ uzavřela na konferenci Udženija.