Praha vyplatila v letech 2014 až 2023 pět miliard korun z evropských peněz

21. 05. 202414:11
Praha vyplatila v letech 2014 až 2023 pět miliard korun z evropských peněz
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Nová radnice, sídlo MHMP

Pražský magistrát získal v uplynulém programovém období všech zhruba pět miliard korun, které Evropská unie určila na operační program Praha – pól růstu. Spolu s padesátiprocentním spolufinancováním ze strany města tak Praha vyplatila stovkám žadatelů o dotace zhruba deset miliard korun.

Na úterní konferenci k dokončení pražského operačního programu to řekl šéf magistrátního odboru evropských fondů Karel Andrle. V nynějším programovém období česká metropole vlastní program nemá a musí využívat ty celonárodní.

Předchozí programové období začalo v roce 2014 a trvalo do roku 2020. Čerpání v každém období je však možné o tři roky nastavit, takže poslední dotace z programu Praha – pól růstu město vyplatilo na konci loňského roku. Program byl speciálně nastaven pro potřeby české metropole a využíval peníze z evropského fondu pro regionální rozvoj a sociálního fondu.

Dotace město schvalovalo ve čtyřech oblastech, kterými byla podpora výzkumu, technologií a inovací, udržitelná mobilita a energetika, sociální oblast a vzdělání. Mezi podpořenými projekty byla podle Andrleho stavba P+R parkoviště na Černém Mostě, nákup 29 elektrobusů a trolejbusů nebo vybudování či rekonstrukce 25 komunitních center.

Vzniklo také devět technologických inkubátorů a magistrát podle ředitele podpořil 830 podniků. Díky evropským penězům vzniklo 141 nových školních tříd nebo 1006 míst v dětských skupinách. Menší zájem byl o budování sociálních bytů, kterých s využitím evropské dotace vzniklo jen 47. „Bohužel jsme mohli podporovat jenom rekonstrukce, nikoliv stavbu nových,” komentoval to Andrle. Město podpořilo také vzdělávání dětí ukrajinských uprchlíků a v době pandemie koronaviru využilo část evropských peněz k poskytnutí záruk na úvěry postiženým podnikatelům.

Andrle dodal, že program se v počátcích potýkal s problémy, takže se naplno rozjel až v roce 2015. „Je to něco, co se nám vleklo celým programem až do jeho konce,” řekl. Ministerstvo pro místní rozvoj navíc pražský program po většinu doby jeho trvání považovalo za rizikový, dodal. I tak se podle něj podařilo peníze rozdělit v plné míře a na ty správné projekty.

To potvrdil zástupce Evropské komise Pascal Boijmans, který zvlášť ocenil podporu pro ukrajinské uprchlíky. Pracovníky magistrátního odboru evropských fondů pochválil i současný radní Prahy pro finance Zdeněk Kovářík (ODS). „V Praze se podařilo dát dohromady fungující mechanismus, který dokázal překonat spoustu překážek,” řekl.