Praha zadá v roce 2026 svoz odpadu svým Pražským službám napřímo bez tendru

18. 06. 202411:10
Praha zadá v roce 2026 svoz odpadu svým Pražským službám napřímo bez tendru
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Vůz Pražských služeb

Pražský magistrát plánuje po červenci roku 2026, kdy vyprší stávající smlouva na svoz odpadu v metropoli, zakázku napřímo bez tendru zadat svojí firmě Pražské služby (PSAS). Záměr v pondělí schválili radní. Krok umožnil fakt, že město se stalo jediným vlastníkem firmy. Nynější desetiletou smlouvu uzavřel magistrát v roce 2016 se sdružením PSAS a AVE CZ.

Přechod na takzvané in-house zadávání je podle dnes schváleného dokumentu nutné začít připravovat už nyní. „Je nezbytné nastavit parametry budoucího vztahu, a to jak věcně, tak i po ekonomické, finanční a právní stránce,” stojí v materiálu. To by se mělo stát letos tak, aby bylo možné v příštím a přespříštím roce začít s nutnými organizačními změnami na straně pražského magistrátu a firmy.

V současnosti zajišťuje svoz odpadu v metropoli sdružení, ve kterém jsou hlavním účastníkem PSAS a vedlejším firma AVE Pražské komunální služby, které využívá i další subdodavatele. V budoucnu PSAS může podle dokumentu převzít i jiné služby, které nyní město objednává jinde. „V určitém rozsahu se i v rámci plnění nové in-house smlouvy počítá se zapojením poddodavatelů, kteří budou vybráni PSAS postupem dle zákona o zadávání veřejných zakázek,” uvádí materiál.

Praha v roce 2017 koupila 19,3 procenta PSAS od EP Industries ze skupiny EPH Daniela Křetínského, čímž její podíl dosáhl hodnoty 96,24 procenta. O rok později tehdejší vedení města v pozici valné hromady schválilo vytěsnění drobných akcionářů, takzvaný squeez-out, po němž se Praha stala stoprocentním vlastníkem firmy. Umožnilo to zamýšlené zadání svozu odpadu v režimu in-house, který má dvě hlavní podmínky - stoprocentní vlastnictví firmy veřejným zadavatelem a to, že činnost společnosti bude z více než 80 procent tvořit právě plnění pro vlastníka.