Praha zavřela náplavky a vrata na Čertovce

03. 06. 202415:05
Praha zavřela náplavky a vrata na Čertovce
foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Uzavřená náplavka

V reakci na vývoj počasí se v pondělí 3. června sešel Povodňový orgán hlavního města Prahy. Kvůli nevyzpytatelné situaci rozhodl o preventivním uzavření vrat na Čertovce a znepřístupnil také část náplavek i cyklostezku na Zbraslavi. V Praze prý hladina Vltavy překročí první stupeň povodňové aktivity.

Před možnými povodněmi varovali hydrometeorologové už od pátku 31. května, kdy také začali s odpouštěním nádrží v některých kritických lokalitách. O víkendu zasáhly celou republiku přívalové deště. Nejmohutnější byly srážky dle předpokladů na Šumavě, v Českém lese nebo v Krušných horách.

Kvůli nevyzpytatelnému počasí se v pondělí 3. června sešel pražský povodňový orgán. Do Vltavské kaskády, zejména do Orlíku, totiž přitéká velké množství vody a preventivně je tak nutné zvýšit odtok z přehrad. To způsobuje zvýšení hladiny Vltavy v Praze. O opatřeních informuje tisková zpráva pražského magistrátu.

Zvýšený odtok způsobí povodňový stupeň

Zvýšený odtok z Vltavské kaskády dle předpokladů způsobí na limnigrafu v Chuchli průtok přesahující 450 metrů krychlových, čímž bude v Praze dosažen první stupeň povodňové aktivity.

Povodí Vltavy proto preventivně uzavřelo protipovodňová vrata na Čertovce, uzavřena je také část náplavek na Hořejším nábřeží mezi Palackého mostem a Jiráskovým mostem a jižní část Rašínova nábřeží. Průjezd není možný ani na cyklostezce mezi mostem Závodu míru na Zbraslavi a Vraným nad Vltavou. Přerušen je i provoz přívozů.

Město nabádá k opatrnosti

„Vedení Prahy pečlivě monitoruje vývoj povodňové situace v hlavním městě. Nemůžeme nic podcenit a jsme připraveni Pražany chránit. Zároveň také prosím o důsledné dodržování pokynů kompetentních orgánů,“ uvedl ve zprávě primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS).

Uživatelům Vltavy i jejího okolí doporučuje hlavní město obezřetnost. Pozor je třeba dávat také například v případě parkování vozidel na náplavkách, protože situace je nevyzpytatelná a vozidla by pak mohla bránit dalším případným opatřením.

Největší deště Prahu zasáhly v neděli večer

Výstrahu před vydatnými dešti vydal Český hydrometeorologický ústav na období od pátku 31. května do neděle 2. června. Prahu zasáhly největší deště v neděli odpoledne. Kromě hladiny Vtavy je pro Prahu rozhodující také situace na řece Berounka.

Náplavky byly naposledy uzavřeny na přelomu roku. K uzavření náplavek, přerušení provozu přívozů a uzavření vrat na Čertovce přistoupilo vedení města v úterý 25. prosince 2023. Důvodem byl zvýšený průtok Vltavy Prahou kvůli nasycení půdy z období tání sněhu. Mezitím se opatření několikrát rozvolnila, zpřístupněno bylo například Dvořákovo a Hořejší nábřeží. Úplného otevření se Pražané dočkali až v polovině ledna.

Poslední velké povodně přišly před 11 lety

K posledním větším povodním došlo v Praze v roce 2013. Dne 2. června začala hladina Vltavy rychle stoupat a hlavní město bylo nuceno aplikovat množství opatření. Uzavřené bylo metro i parky. Nejezdily ani některé tramvaje. Zoologická zahrada byla nucena stěhovat některá zvířata.

Šlo o čtvrtou největší povodeň u nás. Zemřelo tehdy 7 lidí. S povodněmi se kromě České republiky před jedenácti lety potýkalo také Německo, Rakousko, Švýcarsko, západní Slovensko (hlavně Bratislava), Maďarsko a Polsko.