Praha zrušila stavbu budovy vedle základny záchranářů v Praze 10

14. 05. 202317:31
Praha zrušila stavbu budovy vedle základny záchranářů v Praze 10
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Městská část Praha 10

Praha zrušila plán na stavbu čtyřpatrové budovy vedle výjezdové základny zdravotnické záchranné služby (ZZS) v ulici 28. pluku v Praze 10. O zrušení záměru dnes rozhodli pražští radní. Důvodem je fakt, že Praha 10 plánuje v sousedství postavit bytové domy v místech, kde byla plánována příjezdová cesta k nové budově záchranářů. Areál v ulici 28. pluku město před časem získalo v majetkových směnách se státem.

Minulá městská rada schválila loni v listopadu vypsání tendru na vypracování projektu na novou budovu. Ta měla být hotova v roce 2027 a poté měla do roku 2030 sloužit jako výjezdová základna v době rekonstrukce té stávající. Po skončení oprav by se z ní stala ubytovna pro záchranáře. Magistrát tendr podle dokumentu zatím nevypsal.

Podle dnes schváleného dokumentu se plán dostal do střetu se záměrem Prahy 10 postavit na sousedních pozemcích bytové domy. V místě, kde měla být nezbytná příjezdová cesta, plánuje městská část vybudovat koridor pro pěší. V případě, že by magistrát v plánu pokračoval, by jej proto radnice v územním řízení nepodpořila. Vedení města z toho důvodu od záměru ustoupilo a magistrát plánovaný tendr nevypíše. Výjezdová základna bude pokračovat ve stávajících prostorech bývalé školky.

Pražská záchranná služba disponuje více než 20 výjezdovými základnami a postupně buduje další. Sídlí spolu s městskou policií v budově v Korunní ulici a delší dobu se řeší stavba nového sídla záchranářů. Podle aktuálního plánu má vyrůst na pozemcích u polikliniky na Proseku. Radní dnes schválili dokončení prvního kola mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže na podobu nového sídla, která má být dokončena do konce letošního roku. Nové sídlo, ve kterému bude dispečink, středisko pro výcvik záchranářů nebo opravna sanitek, by mohlo stát v roce 2030.