Prahou se táhne zápach, pocítily ho snad všechny městské části

24. 06. 202419:33
Prahou se táhne zápach, pocítily ho snad všechny městské části
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Praha, ilustrační foto

V pondělí 24. června se téměř celá Praha probudila do zápachu. Zvláštní odér reportují obyvatelé téměř všech městských částí už od nočních hodin, některé prý zápach dokonce probudil. Jinde se objevil až dopoledne. Situace se samozřejmě stala cílem vtípků a různých debat na sociálních sítích.

Nad zvláštním zápachem se na sociálních sítích pozastavovali občané různých městských částí. Ušetřena nebyla dle reakcí například Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 10 nebo Praha 12. Zatímco někteří si zápachu všimli už v noci, jiní ho zaznamenali až v dopoledních hodinách. Všichni se ale shodují, že nejde o nic příjemného.

Jednat by se mělo o zkoušku těsnosti plynovodů pomocí speciálně přidaného odorantu, alespoň to prý bylo sděleno některým volajícím na Magistrátu hlavního města Prahy. Podle reakcí obyvatel Prahy to však vypadá, že těsnění příliš nefunguje. Na zápach si totiž stěžují Pražané napříč městem. Někteří pak uvádějí, že spíše než plyn, cítí ve vzduchu zápach kanalizace.

Původ hledali Pražané na různých místech, například v Brně

Každý přitom původ hledal původně v něčem jiném. Na sociálních sítích se objevují komentáře svalující vinu na čističku odpadních vod, skládky, jatka, popelnice, ponožky nebo dokonce domácí mazlíčky.

Jiní ale mají jasno: „To sem smrdí Brno,“ stálo v komentářích ve facebookové skupině Dejvická parta. „To smrdí korupce z Magistrátu,“ myslí si další.

„Ufff, tak to nebyly moje ponožky!“ oddechl si další z komentujících a nebyl sám: „A já už myslela, že mám něco s nosem. Tak jsem ráda, že nos mi slouží dobře.“ Kromě této sousedské skupiny řešili zápach na Facebooku také například sousedé z Břevnova nebo Letné.

Na podobě zápachu se Pražané neshodnou

Podle některých komentářů připomínal zápach sirovodík, jiní poukazují na kanalizaci. Mnoho lidí si však stěžuje, že je zápach v noci vzbudil. Začal se totiž objevovat už v nočních hodinách a ztěžoval dýchání. Jinde ho poprvé zaznamenali už o víkendu, nebo naopak až v pondělí dopoledne. A zatímco někde už prý v pondělí odpoledne cítit nebyl, v jiných částech Prahy stále zůstával.

Do přehledu stavu ovzduší se zápach nepropsal. Podle informací z webu Českého hydrometeorologického ústavu nebyla vyhlášena na území Prahy žádná regulace ani smogová situace. Koncentrace všech měřených částic nebyly na žádné stanici nad hodnotou imisního limitu.

O původu mlčí také webové stránky magistrátu, jednotlivých městských částí nebo Pražské plynárenské.

Praha sbírá stížnosti na zápach

Praha už v roce 2021 spustila v reakci na stížnosti na zápach nový systém monitoringu obtěžujícího průmyslového zápachu. Jak informuje na webu, občanům je k dispozici speciální formulář, do kterého mohou výskyt zápachu nahlásit.

Nahlásit je však možné pouze zápach ze zdrojů znečišťování ovzduší výrobního charakteru. Smyslem takového monitoringu je identifikace provozoven, které obtěžují místní obyvatele a snaha o nalezení případného řešení tohoto problému.