Pražané objevili Brno. Tamní trhy nyní lámou rekordy

05. 12. 202318:04
Pražané objevili Brno. Tamní trhy nyní lámou rekordy
foto: Nela Havlíková, PrahaIN.cz/Vánoční trhy v Brně

ROZHOVOR: Praha a Brno. Dvě největší města České republiky a velcí rivalové. Ve sportu, ale i v běžném životě se obyvatelé obou měst takzvaně hecují, kde je to lepší.

Mnoho Pražanů by tak možná vůbec nenapadlo, že mohou na vánoční trhy vyrazit do Brna. Opak je ale pravdou. V poslední době nám celá řada lidí z hlavního města sdělila, že se chystají na vánoční trhy do Brna, protože tam jsou krásné.

O víkendu je navštívila také naše redaktorka. Její zpětná vazba byla rovněž pozitivní.

V Brně se adventní trhy nachází na několika místech. Ty nejpopulárnější jsou na náměstí Svobody, Zelném trhu a Dominikánském náměstí.

Ceny jsou oproti Praze obecně nižší. Zdroj: PrahaIN.cz

Pražané i Britové

Jestli provozovatelé trhů pozorují, že do Brna vyráží také lidé z Prahy, jsme se ptali tiskové mluvčí Turistického informačního centra Brno (TIC) Hany Bánovské.

Konkrétní statistiku nemá, ale nepřekvapilo ji to.

„Tím, že trhy jsou volně přístupné a zdarma, tak je zásah velký, ale přesnou statistiku úplně nemáme. Pravdou je, že propagaci cílíme do celé České republiky i zahraničí. Nepřekvapuje nás to,“ sdělila mluvčí Bánovská serveru PrahaIN.cz.

Podle ní zahraniční kampaň cílí především do okolních států, ale také do Velké Británie a Itálie.

„Co se týká návštěvnosti webových stránek, vysoká návštěvnost je z Velké Británie. Je to pravděpodobně způsobeno také dobrými leteckými spoji. Konkrétní návštěvnost ale zatím změřenou nemáme,“ říká Hana Bánovská.

Alespoň odhadem je ale známa návštěvnost loňských trhů. Celkem je navštívilo asi 1,5 milionů lidí. Stánkaři se prý minulý rok báli, nevěděli co čekat. Stejné to ale bylo i v hlavním městě.

„On to byl takový složitý rok. Zaprvé nějaká krize a tak dále. Ale řekla bych, že ty důsledky pocítili lidé až po novém roce. Zvyšování cen energií a tak dále. Vloni byla také velká radost, že ty trhy probíhají v plné parádě po době, co tady byla pandemie,“ vzpomíná tisková mluvčí TIC, které trhy pořádá.

Podle slov Bánovské to ani letos není vůbec špatné. Naopak

„Lidí ve městě je opravdu hodně, víc se toho ukáže až po nějakém čase, například po zpětně vazbě od stánkařů. Ti nám sdělí, jaké měli prodeje a tak dále. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že nyní, i když hojně sněžilo a nebylo příjemně, tak byly trhy naprosto plné,“ prozradila Hana Bánovská.

Rekord

Aktuálně má k dispozici jednu statistiku, která láme rekordy. Mluvíme o webových stránkách brněnských vánočních trhů. Ty se v minulosti předělávaly a od září jsou v nové podobě.

„Od spuštění nové podoby, která proběhla v září, tak už teď návštěvnost překročila dvojnásobek toho, co jsme měli v loňském období. Takže popularita roste a potvrzuje se to i podle plných ulic,“ popisuje Bánovská.

Podle ní se v Brně snaží trhy každým rokem vylepšovat.

„Dělat je tradiční a lokální, na druhou stranu s moderním puncem. Takovou kombinaci tady máme. Je to dlouhodobá práce,“ říká Hana Bánovská.

Moderní pojetí trhů podtrhuje například vylepšení tradičního Brněnského draka, což je oblíbená památka, která se nachází u stropu průjezdu Staré radnice. Tento dvousetkilový vycpaný krokodýl z 16. či 17. století se oblékl do svítícího svetru ve vánočních barvách.

„Navíc je to vytvořené z recyklovatelného materiálu, je to ekologické a oživilo to naši tradiční starou památku, dalo ji to úplně nový rozměr,“ komentuje tisková mluvčí TIC.

PrahaIN.cz se nedávno ptala provozovatelů vánočních trhů na Náměstí míru v Praze, jak je složité, stát se tady prodejcem. I na tohle jsme se v Brně dotazovali a zas tolik se toho neliší.

„Poptávka je stále vyšší než naše nabídka, a to i přesto, že se navýšil počet stánků, a to jak na náměstí Svobody, tak na Zelném trhu,“ uvádí mluvčí Bánovská, podle které se snaží nabízet v několika režimech. „Nabízíme stánky pro bary, gastronomii, dárkové zboží či neziskové organizace. Poměr je daný dopředu a zájemci se nejčastěji vybírají formou aukce. Například na Zelném trhu se hodně dbá na řemeslníky a tradiční výrobu. Šance se dává lokálním umělcům a tak dále.“

Brno... Zdroj: PrahaIN.cz

Bánovská hovoří také o novince, a tou je malý trh na nádvoří Staré radnice, který je věnován podnikům z projektu Gourmet Brno. Jedná se o seznam gastronomických podniků ve druhém největším městě, který vytvořilo Turistické informační centrum Brno.

„Na nádvoří se do devíti stánků zapojilo devět podniků z našeho průvodce. Podávají tam speciality, které by lidé na trzích nečekali. Je to například kimčchi zelňačka a další pokrmy,“ říká Bánovská na adresu neobvyklých trhů.

Obecně však nedokáže říct, které z jídel je v předvánočním Brně mezi návštěvníky největším trhákem.

„Já si myslím, že každá věc si najde svoji cílovou skupinu. Někdo miluje obří smažené bramboráky, další si zase dá poslední dobou hodně populární španělské churros s čokoládou, najdeme tady stále trdelníky, palačinky, každý si najde svoje. Dbáme hlavně na pestrost,“ uzavírá mluvčí TIC.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných