foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz /Slapy
REPORTÁŽ: Zbytku republiky to možná přijde zvláštní, ale obec Slapy se nachází v okrese Praha-západ. Z centra metropole se tam dostanete za přibližně hodinu klidné jízdy autem. My se na místo vydali v pátek, kdy byly silnice prakticky prázdné.
Bylo to nejen díky letním prázdninám, ale také dvěma státním svátkům. Ty vycházely na středu a čtvrtek. Poslední pracovní den se tedy skutečně proměnil v takzvanou malou sobotu. A to doslova.
Na Slapech jsme strávili dva dny. Za tu doby šplhaly teploty do až nesnesitelných výšin, ale téměř nikdo si nestěžoval. Místní vodní nádrž byla hodně obsazená, převážnou část návštěvníků tvořili zejména Pražané.
Z řady rozhovorů vyplynulo, že i na rekreaci řeší ceny.
Protože o jídle píšeme pravidelně, známe částky téměř zpaměti. Máloco nás tak překvapí. Částky na Slapech můžeme s klidem porovnávat s těmi pražskými. Nakládaný hermelín stojí 95 korun, kapří hranolky byly za 180 korun, obyčejné hranolky s kečupem vyšly na 70 korun. Tlačenka s cibulí a chlebem stála 110 korun, klobása na grilu vyšla na 120 korun. Návdavkem jsme dostali chléb a okurku.
Ceny ve stánku. Foto: PrahaIN.cz
Chutnalo nám téměř vše.
Rodinný oběd a večeře ovšem vyjde na velké peníze. Obzvlášť ve chvíli, kdy si někdo poručí chuťovky z grilu. Makrela na ohni s chlebem stojí 280 korun, vepřové koleno také. Za 220 korun dostanete kuřecí paličky nebo steak s hranolky.
Stánek s jídlem ve švech nepraskal.
Přilehlé prostory docela ano.
Nejčastější téma rozhovoru? Peníze
Vyžití je zde perfektní. Stará Živohošť nabízí stolní tenis, laserovou střelnici, petanque, stolní fotbal, ale i multifunkční kurt s umělým povrchem pro tenis, nohejbal, volejbal. Některé aktivity jsou zdarma, jiné se platí. Půjčit si můžete paddleboard, všelijaká šlapadla nebo loďky. Těch bylo na hladině opravdu dost.
Nová Živohošť láká na výlet parníkem, ale i návštěvu Konopiště nebo nedalekého zámku Radíč.
Vstup na pláž můžeme považovat za symbolický. Dospělí platí 70 korun, pes je za čtyřicet a děti a senioři též. Ti nejmenší do tří let neplatí nic. Parkování vozidla je za 80, motorky za šedesát korun.
Vstupné. Foto: PrahaIN.cz
Na dovolené se obvykle ceny neřeší. Na Slapech ano. Kdykoli jsme se s někým dali do hovoru, skončilo to u potravin, školních potřeb a sociálního pojištění. Jeden muž nám dokonce řekl, že ačkoli je mu pětatřicet, jako živnostník povinné částky za zdravotní a sociální pojištění neodvádí. Na děti by prý nic nezbylo. Stejně tak odmítl místní oběd. Měl svůj. „Děti se najedí, co chtějí, na nich nešetřím. Na sobě už citelně. Piva si dám dvě a končím,“ prozradil s ručníkem přes obličej.
Páteční teploty šplhaly ke třicítce, sobotní je lehce překonávaly.
Zdůraznit musíme pořádek a čistotu. Nikde se nepovalovaly zbytky, odpadky, papíry. Čisto bylo na baru i v jeho okolí.
Nebudeme první, kdo Slapy doporučí. Pro Pražany jsou snadno dostupné. Což byl i důvod, proč se řada rodin kolem šesté hodiny sbalí a odjíždí domů, aby se druhý den zase vrátila. Místa bylo všude dost.
Zhruba o dva kilometry dál jsme objevili ještě jeden stánek. Grilovaná krkovice stála 180 korun, hamburger měli za 265 korun i s hranolky, filet ze pstruha (150 gramů) vycházel na 259 korun a klobása z místní udírny na 130 korun. Saláty stály mezi 130 - 199 korunami. Jeden krajíc chleba, na což jsme dlouho nenarazili, byl k dostání za osm korun.
Další stánek s jídlem. Foto: PrahaIN.cz