foto: Pixabay.com licence/Prase, ilustrační foto
Masopustní období probíhá od Tří králů a bývá zakončeno Popeleční středou, kdy začíná postní období. S ním je spojeno hned několik tradic a zvyků, převážně tedy s posledními čtyřmi dny. Nejtypičtější z nich jsou zabijačky a karnevalové průvody, které v Praze uvidíme hned na několika místech.
Masopust je období oslavující příchod jara a konec zimy. Začíná svátkem Tří králů a slaví se hlavně poslední čtyři dny před postním obdobím, které začíná na Popeleční středu (letos 22. února).
Z tohoto období jsou nejdůležitější čtyři dny: Tučný čtvrtek, Masopustní neděle, pondělí a úterý. Každý má speciální tradice.
Tučný čtvrtek– Jak už vyplývá ze názvu, je nejvíc ze všech masopustních dní věnován jídlu. Během něj by měly vrcholit zabijačky a každý by se měl cpát, až se mu budou rty lesknout od omastku. Letos připadl na 16. února.
Masopustní neděle – Během tohoto dne se podle tradice po rodinných obědech scházela celá ves v hospodě, kde jim u hostiny vyhrávala kapela. Proto se jí často říká Taneční neděle. Letos ji můžeme oslavit 19. února.
Masopustní pondělí – Po protančené neděli se v pondělí odpočívalo. Pořádali se pouze „mužovské“ bály, které byly pro ženaté a jejich chotě. Letos den připadá na 20. února.
Masopustní úterý – Podle tradice se pořádají karnevalové průvody, ve kterých se promenádují lidé v maskách. Ústřední postavou průvodu, který kráčí vesnicí, by měl být šašek s bičem. Průvod se po cestě zastaví, aby mohl zahrát pár písní přilehlým stavením.
Masopust končil zakopáním basy, ať už v podobě hudebního nástroje nebo jeho makety. Traduje se, že pokud bude někdo po půlnoci pokračovat v tanci, přidá se k němu čert v zeleném kabátu.
Kam se jít v hlavním městě podívat na karneval
V Praze proběhnou masopustní karnevaly převážně 18. února. Akcí bude minimálně jedenáct a jejich přehled najdete na serveru praguest.com.
Za zmínku určitě stojí tradiční Malostranský karneval. Průvod vyrazí od restaurace u Černého vola a cestu zakončí na Kampě, kde se bude konat veselice a zabijačka.
Masopustní slavnost proběhne i v Praze 7. Například před budovami Národního technického muzea (NTM) a Národního zemědělského muzea (NZM), kam budou mít maskovaní lidé vstup zdarma. Během akce budou k prodeji zabijačkové pochutiny nebo smažené koblihy. Nebudou chybět ani pálenky. Bližší informace najdete v článku níže nebo na webu Prahy 7.
Kulaté výročí oslaví Střížkovský masopust, který je pořádán už po dvacáté. Letošní podtitul nese název Střížkonoš a Lyžníci, což znamená, že by účastníci měli své masky ladit do tématu retro lyžování. Plakát s pozvánkou najdete na stránkách spolku pro veselejší Střížkov ZDE.
Ještě delší výročí oslaví Žižkovský masopust na náměstí Jiřího z Poděbrad. Ten se letos bude konat už po dvacáté osmé. Akce budou kromě náměstí probíhat například v budově Atria Žižkov.