foto: MČ Praha 8/Pamětní deska Jindřišky Novákové
Radnice Prahy 8 vyhlásila umělecko-výtvarnou soutěž na podobu památníku Jindřišky Novákové. Zájemci se mohou hlásit do 11. února.
Jindřiška Nováková (1928 – 1942) pomáhala po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha členům skupiny Anthropoid. Z místa činu odvezla kolo parašutisty Jana Kubiše.
Podle tohoto odvážného činu se bude jmenovat i její památník. Dívka s kolem má stát u ZŠ Bohumila Hrabala (dříve U Zámečku). Na budově školy je již nyní její pamětní deska.
„Cílem je připomenout oběť Jindřišky Novákové, žačky dnešní ZŠ Bohumila Hrabala, popravené německými okupanty. Výtvarné dílo by mělo, kromě další připomínky hrdinů operace Anthropoid, vzdát hold i všem ženám a dívkám, které podporovaly odboj a zaplatily za to cenu nejvyšší," uvedl radní Michal Švarc (Patrioti pro Prahu 8).
Novákové bylo teprve 14 let, když byla nacisty zavražděna. Byla s celou svou rodinou zatčena gestapem a odvezena do koncentračního tábora v Mauthausenu. To vše jen proto, že pomohla odklidit zakrvácené kolo, na kterém ujel Jan Kubiš z místa atentátu.
Památník by měl být dominantou dvorku základní školy, ale měl by být viditelný i z ulice. Umělecko-výtvarná soutěž je otevřena všem zájemcům až do 11. února.
Jindřiška nebyla jediná
Pamětní desky se loni dočkalo také dalších šest pomocníků skupiny Anthropoid. Deska rodin Bondyových a Bergmanových byla loni v říjnu odhalena v ulici Elišky Krásnohorské na Praze 1. Věnována je hlavně Lidii Bondyové, jejíž kolo sehrálo roli už při obhlídce terénu před samotným atentátem. Josef Gabčík ho ale na místě nechal a kvůli tomu mohli nacisté vypátrat jeho původní majitelku. Lidie i s celou rodinou byla odvezena do Terezína a následně do Mauthausenu, kde byli všichni zavražděni.
Atentát jako záminka pro masové popravy
Operace Anthropoid měla za cíl atentát na Heydricha. 27. května 1942 si parašutisté Gabčík, Kubiš, Valčík a Opálka počkali v ostré zatáčce pod Vychovatelnou v Kobylisích. Heydrichovo auto tudy projíždělo na cestě z Panenských Břežan. Heydrich byl při útoku zraněn a následně 4. června zemřel.
Ihned po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Parašutisté zahynuli 18. června v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Vrcholem nacistického teroru se pak stalo vyhlazení obcí Lidice a Ležáky v červnu 1942.
Psali jsme
S ohledem na protahující se projednávání územního plánu Magistrátem hlavního města Prahy MČ Praha 8 a spolek Krásné Kobylisy pořídily upřesnění…