foto: Oliver Le Que, Zoo Praha/Štětkoun africký
Štětkouny africké chová pražská zoologická zahrada s šestiletou přestávkou už od roku 2001. Vždy však šlo pouze o samce. Nyní mohou návštěvníci pozorovat nový pár, od kterého si zahrada slibuje první mláďata tohoto druhu v historii Zoo Praha.
Štětkouni afričtí obývají pavilon Rezervace Dja společně s kočkodany Brazzovými. Dosud šlo o dva samce, mezi ošetřovateli přezdívané „větší“ a „menší“. Nyní se však jeden z nich přestěhuje do berlínského Tierparku a druhému dorazí nevěsta Jasna z Magdeburku. Narodila se ale ve Vratislavi. Zoo o novém páru informuje v tiskové zprávě.
„Když jsem loni na Štědrý den dal na sociální sítě fotografii jednoho z našich štětkounů a v narážce na jeho zbarvení napsal, že v zoo máme zlaté prasátko, vzbudilo to nečekaný zájem. To nás posléze dovedlo k debatě, jestli bychom neměli sestavit chovný pár,“ uvedl ve zprávě ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Štětkouni jsou cílem lovců i zemědělců
Štětkouni jsou ale podle jeho slov důležití hlavně z jiného důvodu. Zoo totiž usiluje o jejich ochranu v rámci aktivit v Kamerunu. Přestože jsou považováni za poměrně hojně zastoupený druh, i oni jsou podle informací z webu zahrady cílem lovců takzvaného bushmeatu. V některých zemích je pronásledují také zemědělci, protože jim štětkouni poškozují úrodu.
Jak dále informuje Lexikon zvířat pražské zoo, štětkouni jsou doma v listnatých a smíšených lesích a v buši. Jméno dostali podle protáhlých ušních boltců zakončených štětkou delších chlupů. Mají skořicově hnědé zbarvení, bílé břicho a bíločernou masku na hlavně a v obličeji.
Psali jsme
Tour primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) po všech městských částech se blíží ke konci. V uplynulých týdnech zavítal rovnou do čtyř městských…
Samici je snadné poznat
Samci mají v obličeji tvrdé výrůstky, které jim slouží jako jakési nárazníky při vzájemných potyčkách. Podle těch lze i ve výběhu snadno poznat, který ze štětkounů je nově příchozí samice Jasna. Chovatelé od nově sestaveného páru očekávají mláďata. Bylo by to v historii Zoo Praha poprvé.
„Po příchodu do pavilonu měli samice a samec kontakt nejprve přes mříž a vzhledem k absenci jakéhokoli náznaku agrese, jsme je pustili k sobě. Že si nově sestavený štětkouní pár vyhovuje, jsme poznali podle prvního pokusu o páření hned druhý den,“ uvedl ve zprávě kurátor Jan Mengr.
Do Prahy se vrátili po šesti letech
Štětkouni jsou zástupci čeledě prasatovitých a žijí v rodinných skupinách tvořených rodičovským párem a různě starými potomky, které se často sdružují do větších stád. Mláďata jsou pruhovaná a starají se o ně oba rodiče. Potravu se vydávají hledat za šera a v noci. Rypákem i předníma nohama ze země pak vyrývají hlízy, kořínky či malé živočichy. Jsou totiž všežravci.
Štětkouni se do pražské zoo po šesti letech vrátili v prosinci 2022. K přerušení jejich chovu došlo z důvodu rozšíření expozice hrabáčů do jejich původního výběhu v Africkém domě vedle žiraf. Nové místo nalezli až po otevření Rezervace Dja, kde žijí po boku kočkodanů Brazzových, se kterými se potkávají i ve volné přírodě.