foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Vinohradské divadlo
Hlavní město zrevidovalo v průběhu pandemie covidu přístupnost svých kulturních institucí. Díky analýze bude moci nejpotřebnější budovy upravit a poskytnout tak bezbarierový přístup i lidem se zdravotním znevýhodněním. V tiskové zprávě to uvedl Magistrát hlavního města.
„Od nástupu na magistrát otevíráme a zpřístupňujeme kulturu skutečně všem. Zavedli jsme zvýhodněné vstupné pro seniory a rodiny s dětmi nebo nabízíme zdarma lístky na divadelní představení prostřednictvím klubů pro seniory. Teď odstraňujeme fyzické bariéry a zjednodušujeme weby našich příspěvkovek, aby kdokoli bez ohledu na svůj zdravotní stav nebo finanční situaci snadno našel všechny potřebné informace a bez zbytečných komplikací se dostal do našich divadel, galerie nebo na rozhlednu,” říká Hana Třeštíková (PRAHA SOBĚ), radní pro kulturu a cestovní ruch.
Se zdravotním postižením se v České republice potýká asi 13% lidí, kteří jsou vážně omezeni v běžném životě. V Praze a Středočeském kraji je to asi 350 tisíc lidí. Ti všichni si v mnoha případech nemohou ani dojít do divadla a nebo na výstavu.
Analýza zmapovala současný stav a navrhla zlepšení
Proto si hlavní město nechalo zpracovat profesionální analýzu, která měla stav bezbarierovosti kulturních institucí zmapovat. Zároveň díky ní vzniknou návrhy pro zlepšení. Šetření probíhalo ve vybraných objektech, které zřizuje hlavní město. Například se jednalo o divadla, městské věže, Vyšehrad, hvězdárnu a nebo knihovnu.
„Plně mobilní člověk ve veřejném prostoru překážky a bariéry mnohdy vůbec nevnímá nebo je logicky prostě nedokáže vidět. Setkáváme se tak s dobrými záměry na bezbariérovost, které mají ale nějakou nedomyšlenost nebo závadu, která činí opatření nefunkčním. Typicky například rampy pro vozíčkáře, které mají příliš vysoký sklon, takže je elektrický vozík nevyjede nebo bezbariérové toalety, které fungují spíš jako skladiště. Nebo častým problémem pro lidi s poruchou zraku jsou prosklené dveře, které nejsou vybaveny kontrastními prvky. Je dobře, že Praha tuto situaci aktivně řeší a posouvá tím metropoli do 21. století,” uvedl Michal Prager, odborník na bezbariérové cestování.
Někde postačí doplnit web, jinde budou nutné stavební úpravy
Analýza přinese konkrétní doporučení pro každý objekt zvlášť. Často bude stačit například doplnění informací o bezbarierové přístupnosti na web, zpřesnění informací o slevách pro držitele ZTP/P a nebo zlepšení navigace v místě. Některé instituce se ale bez stavebních úprav neobejdou.
Městská divadla pražská jdou příkladem
Příkladem dobré přístupnosti mohou jít například Městská divadla pražská. Lidem na vozíku jsou dobře přístupná, informace na webu jsou přehledné a to jak v textové tak i video formě. Divadlo ABC je dokonce vybaveno indukční smyčkou pro diváky se sluchovým omezením.
„V Městských divadlech pražských jsme využili nucené koronavirové pauzy a zaměřili jsme se mimo jiné na zlepšení přístupnosti na naše scény pro osoby s různými zdravotními omezeními. Vozíčkáři a návštěvníci s omezením pohybu naleznou na stránkách Městských divadel pražských návodná videa, jak se pohodlně dostat do divadla, lidé se zrakovým omezením mohou využít popisy tras do jednotlivých divadel. Webové stránky divadla byly optimalizovány pro čtečky, které nevidomí používají. A v dalším zpřístupňování všech tří scén divákům s omezením zraku, sluchu nebo pohybu budeme nadále pokračovat,” informoval Daniel Přibyl, ředitel Městských divadel pražských.
Bariéry nejsou problémem jen pro handicapované
„Dostupnost se netýká pouze handicapovaných. Stárne nám populace a část klientů má sníženou schopnost pohybu, kromě toho tu máme maminky s kočárky, a to jsou všechno skupiny, pro které chceme mít Prahu ve všech směrech přístupnou. Kromě nutných stavebních úprav je tu celá škála oblastí, na které se zaměřujeme, a která vyžaduje proškolení pracovníků v turistickém ruchu, jako jsou kustodi, průvodci a další,” doplňuje členka představenstva Prague City Tourism Jana Adamcová.
Právě Prague City Tourism se na odstraňování překážek také zaměřuje. Nově nabízí webovou stránku Prahou bez bariér, která obsahuje praktické informace o snadnějším pohybu po městě. Tipy na bezbariérové procházky vydala také v tištěné formě.
Kreativní Praha právě v souladu s výsledky analýzy dokončuje manuál, který by se měl stát srozumitelným průvodcem při realizaci základních požadavků na přístupnost do institucí a kulturních budov.
Psali jsme
Národní knihovna České republiky se podřídila licenčnímu režimu CC0. Ten slouží jako prostředek k šíření dat bez nutnosti uvádět při jejich…