foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Náplavka 15. září 2024
V Praze bude pokračovat odstraňování protipovodňového hrazení v Libni, Troji, na Braníku, Zbraslavi a Malé Straně. Pražské náplavky však i o víkendu zůstávají zavřené. Před jejich znovuotevřením totiž bude třeba provést sanaci, úklid a revizi elektrických zařízení. Metropole navíc stále varuje před možným pádem stromů kvůli podmáčené půdě.
O rozhodnutí Povodňové komise hlavního města ze čtvrtka 19. září informuje tisková zpráva magistrátu. Na zasedání bylo díky pozitivnímu vývoji předpovědi rozhodnuto, že Praha bude v následujících dnech pokračovat v odstraňování protipovodňového hrazení. V pátek konkrétně v Libni, Troji a na Braníku, v pondělí pak na Zbraslavi a Malé Straně. Vrata na Čertovce zůstanou zavřená.
„V první řadě chci znovu poděkovat všem, kteří se podíleli na zvládnutí povodní v hlavním městě. Život v Praze se pomalu vrací do normálních kolejí, přesto je stále třeba dodržovat bezpečnostní doporučení. Nechodit k břehům řeky a potoků, omezit pohyb tam, kde by mohly padat stromy nebo větve a na místa, kde hrozí sesuv půdy. Opatření budou ještě platit několik dní, začínáme již ale minimalizovat vzniklý nepořádek. Dále samozřejmě platí nabídka pomoci Prahy postiženějším lokalitám,“ uvedl ve zprávě primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).
Průtok Vltavy zůstává vysoký. Náplavky se o víkendu neotevřou
Průtok Vltavy ale zůstává i nadále vysoký, okolo 700 metrů krychlových za sekundu. Minimálně do příštího týdne tak zůstanou uzavřeny všechny náplavky. Před jejich otevřením je totiž nutné provést sanaci a úklid, což je ale možné při průtoku maximálně 600 metrů krychlových za sekundu. Nutná je také revize elektrických zařízení, aby nebyla ohrožena veřejnost. Ta je možná teprve při průtoku maximálně 450 metrů krychlových za sekundu, což je do konce týdne nepravděpodobné.
„Je nám samozřejmě jasné, že provozovatelé podniků na náplavce by rádi využili jedny z posledních slunečných dní, ale průtok ve Vltavě bohužel klesá pozvolna. Od včerejška poklesl o cca 100 kubíků za vteřinu, ale do klíčové hodnoty 450 kubíků za vteřinu má ještě daleko. Doufáme, že během víkendu by již na náplavkách mohly začít úklidové práce. Prosíme o trpělivost, naším hlavním cílem je, aby nedošlo ke zbytečnému ohrožení Pražanů či návštěvníků Prahy,“ doplnila ve zprávě náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).
Stále hrozí pád stromů a lodní doprava je zastavena
S ohledem na pokles průtoku Vltavy bude částečně obnovena plavba po řece. Konkrétně mezi Jiráskovým a Barrandovským mostem. V dalších částech Prahy nebude lodní doprava možná, stejně jako používání kajaků, paddleboardů nebo například surfovacích prken. Za nerespektování zákazu hrozí pokuta až 100 tisíc korun.
„Plavba na Vltavě bude s ohledem na pokles průtoku obnovena ze strany Státní plavební správy pouze v části mezi Jiráskovým a Barrandovským mostem, o čemž bude informovat pomocí opatření obecné povahy na svých webových stránkách. V dalších částech Prahy nebude možná lodní doprava, ani používání různých jiných prostředků, jako jsou kajaky, paddleboardy nebo například surfovací prkna apod. Za nerespektování hrozí pokuta ve výši až 100 000 korun,” stojí v tiskové zprávě.
Hlavní město i nadále varuje obyvatele před možným pádem stromů a prosí o obezřetnost při návštěvách parků, lesoparků a dalších míst se stromy. Uzavřena i nadále zůstává silnice v Břežanském údolí, kde došlo k sesuvu půdy. Do konce týdne by měla být mimo provoz také lanovka na Petřín.
Otevřeny jsou ale parky ve správě městské části Praha 1. Informovala o tom na webu. Z bezpečnostních důvodů zůstává uzavřen pouze Střelecký ostrov, který by měl první návštěvníky přivítat v sobotu 21. září ráno.
Psali jsme
Na většině zaplavených místech se již situace zlepšuje, Česká republika se pomalu vzpamatovává z ničivých povodní a počítá škody. Už teď je…
Praze pomohla nově zbudovaná ochrana
Ochrana Prahy před povodněmi byla možná například díky retenční podzemní nádrži v Karlíně nebo bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě. Jak k opatřením napsal pražský radní pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09) na Facebooku, protipovodňové projekty bude v dalších letech pokračovat.
„V současnosti se těším na realizaci Radou HMP již schváleného projektu posílení protipovodňových opatření na Josefově. Na Masarykově nábřeží, Smetanově nábřeží a Dvořákově nábřeží zvýšíme výšku protipovodňových bariér na hladinu Q2002 + 30 centimetrů z bezpečnostních důvodů. V některých místech tam zavedeme místo pytlování mobilní protipovodňovou ochranu a na dvou místech stabilní,“ napsal Hroza.
Praha posílá do zasažených oblastí balenou vodu
Praha už navíc začala s pomocí ostatním zasaženým lokalitám v republice. Díky společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která spustila linku na balenou pitnou vodu ve vodárně v Káraném, už z metropole vyrazila první zásilka kontejnerů s balenou pitnou vodou.
„První nákladní automobil s 3.000 dvoulitrovými baleními pitné vody už dnes ráno zamířil do obce Brantice u Krnova, která byla zcela odříznuta od přístupu k pitné vodě. Tím ale naše pomoc nekončí! Ve vodárně v Káraném se právě rozjíždí výrobní linka, která bude ve velkém vyrábět další zásoby balené vody, abychom mohli zásobovat i další oblasti, které povodně zasáhly,“ napsal na Facebooku Hroza ve středu 18. září.
Zapojují se také jednotlivé městské části, které organizují hmotné sbírky a do postižených oblastí posílají finanční dary. Více informací o aktivitách jednotlivých radnic jsme přinesli ZDE.