foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Katedrála svatého Víta
REPORTÁŽ: V úterý 9. října se redakce PrahaIN.cz zúčastnila tradiční akce s názvem Pražské věže. Ta nechává nahlédnout do méně známých zákoutí hlavního města a zájemcům otevírá vybrané památky. Dobrodružná hra se tentokrát odehrávala na Malé Straně a v areálu Pražského hradu. Třešničkou na dortu byla večerní procházka nasvícenými Zahradami pod pražským hradem.
Už 43. akce ze série Pražské věže se konala poměrně netradičně ve všední den. Konkrétně v úterý 8. října od 16 do 21 hodin. Startovním místem byla ulice Valdštejnská, konkrétně vstup do zahrad pod pražským hradem. Startovné stálo po předchozí registraci 300 korun za osobu, přímo na místě pak zájemci zaplatili o stokorunu více. Cena tradičně zahrnovala historickou mapu s úkoly a vstupné do několika památek.
Koncept hry je jednoduchý. Jednotlivé přihlášené týmy na startu dostanou mapu s vědomostním kvízem. Jejich úkolem je následně navštívit všechna stanoviště vyznačená v mapě a získat na každé lokaci odpovědi na otázky, někde pak také razítka, dokazující návštěvu místa. Každý tým si může zvolit vlastní trasu i čas, za který hru absolvuje. Všichni úspěšní luštitelé se pak mohou těšit na speciální kostičku, kterou získá každý, komu se podaří správně odpovědět alespoň na 10 otázek.
Soutěžní trasa obsahovala 30 stanovišť
Ač byl start soutěže naplánován na šestnáctou hodinu, my jsme ke startovnímu stolečku dorazili až kolem páté. Nebyl to vůbec žádný problém a rozhodně jsme nepřišli poslední. Většina týmů už však byla dávno na cestě.
Mapa tentokrát obsahovala celkem 30 stanovišť, z nichž pouze šest bylo přístupných. Na ostatních se úkoly plnily vně objektu, a to zejména proto, že trasa tentokrát vedla areálem Pražského hradu. Od startu jsme se vydali na Klárov, kde se nacházelo stanoviště s číslem jedna. Naše kroky dále vedly přes park Holubička a po Starých zámeckých schodech na hrad.
Výhled ze zahrad pod Pražským hradem. Foto: redakce PrahaIN.cz
Turisty jsme se prodírali jen na začátku
Cestou vzhůru jsme se prodírali několika velkými skupinami turistů, které mířily opačným směrem. Přímo v areálu Hradu se už ale po páté hodině odpolední pohybovalo jen velice málo návštěvníků a valná většina lidí, které jsme potkali, byli také účastníky Pražských věží.
Zdarma a bez davů jsme si tak prošli například Zlatou uličku či různá nádvoří a vyhlídky, které jsou jindy doslova obsypány turisty z celého světa. Areál jsme díky tomu mohli poznat a vychutnat z trochu jiného úhlu. Dokonce i výhledy byly díky zapadajícímu slunci ještě krásnější.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Praha, jakou jste neviděli, to slibují autoři projektu Praga Magica, který měl ve středu 2. října slavnostní premiéru v domě U Červené…
Z věže Kostela svatého Jana Nepomuckého toho příliš vidět nebylo
Z Hradu nás trasa dále zavedla přes Hradčanské náměstí až ke Kostelu svatého Jana Nepomuckého, kde jsme mohli vystoupat na věž. Vidět z ní toho sice příliš nebylo, ale alespoň jsme nahlédli do zajímavých původních půdních prostor a také do prvního patra kostela s výhledem na zdobený strop. Pak jsme se už kolem Lorety a Černínského paláce vydali zpět po Zámeckých schodech dolů směrem na Malou Stranu.
Přes několik dalších stanovišť jsme pak dorazili zpátky na start, kde nás čekal zlatý hřeb celé akce - Zahrady pod pražským hradem. Ty byly kvůli akci slavnostně nasvíceny a nabízely jedinečný zážitek, včetně unikátních pohledů na večerní centrum Prahy.
Zahrady nás okouzlily
Přímo v komplexu zahrad se nacházelo pět závěrečných stanovišť. Museli jsme tedy najít pět razítek, kterými jsme označili náš soutěžní arch. Samozřejmě jsme také museli odpovídat na záludné otázky. Více než snaha úspěšně vyplnit soutěžní kvíz, nás však zaujala magická atmosféra místa.
Akci jsme si užili a jen těžko bychom hledali mínusy. Celá procházka nám nakonec zabrala zhruba dvě hodiny, v průběhu kterých jsme si mohli v klidu a nerušeně projít areál Pražského hradu bez velkého množství turistů. Navíc jsme se dozvěděli něco nového a na památku si odnesli pěknou upomínkovou kostičku.