Pražští dobrovolní hasiči získají finance na novou techniku

23. 10. 202317:06
Pražští dobrovolní hasiči získají finance na novou techniku
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Hasiči, ilustrační foto

Rada hlavního města odsouhlasila účelové investiční dotace na nákup požární techniky pro dobrovolné hasiče na území několika městských částí. Město ze svého rozpočtu poskytne více než 36 milionů korun.

Celkem 36.650.000 korun poskytne hlavní město v rámci finanční dotace na nákup požární techniky dobrovolných hasičů z Prahy-Ďáblic, Lipence, Zličína nebo Prahy 21. Podle informací z tiskové zprávy půjdou peníze na nové cisternové stříkačky a automobily.

„Dobrovolní hasiči tvoří důležitou součást požárních sborů. A pokud mají plnit své poslání, potřebují k tomu i náležité technické vybavení. Proto jsme dnes schválili účelové investiční dotace, které jsou určeny na doplnění jejich vozových parků. Bezpečnost hlavního města bereme vážně, což se týká i vybavenosti dobrovolných hasičů,“ uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Uvolnění finančních prostředků projednávali pražští radní v návaznosti na schválenou Koncepci plánu financování dovybavení jednotek sborů dobrovolných hasičů na území hlavního města požární technikou a věcnými prostředky na období 2022 až 2026.

Nakupovat se budou stříkačky, automobil i přívěs

Prostředky přidělené pro letošní rok využijí městské části Praha-Ďáblice, Praha-Lipence a Praha-Zličín na nákup cisternové automobilové stříkačky. Hlavní město se dále bude podílet na financování nové cisternové automobilové stříkačky pro Prahu 21, nákupu nového automobilu pro Prahu 8 a Prahu-Klánovice a požárního přívěsu pro hasiče z Prahy-Zbraslav. Poslední čtyři uvedené městské části získaly dotace také od Ministerstva vnitra.

Koncepci plánu financování dovybavení jednotek dobrovolných hasičů schválila rada hlavního města už v říjnu 2021, o čemž informovala tisková zpráva. Materiál navíc navazoval na Koncepci výstavby a rekonstrukcí hasičských zbrojnic a dovybavení jednotek SDH ve střednědobém výhledu do roku 2019 do roku 2021. Obě koncepce však nelze porovnávat.

První se věnovala převážně výstavbám a rekonstrukcím zbrojnic, zatímco nová se soustředí především na požární techniku a věcné prostředky. Rozdílné jsou i v rozložení finančních prostředků. Současná koncepce totiž zahrnuje nejen kapitálové výdaje, ale i běžné nezbytné provozní výdaje.

Pro rok 2023 bylo dle původního plánu koncepce uvolněno celkem 61.224.000 korun. Z toho 43.560.000 korun na nákup čtyř cisteren, čtyř dopravních automobilů a dvanácti digitálních radiostanic. Dalších 17.664.000 korun mělo být určeno na neinvestiční položky, jako je výstroj nebo opravy techniky. Pro příští rok se počítá s investicemi ve výši 52.089.000 korun.

Praha má 36 dobrovolných hasičských jednotek

Jednotky Sboru dobrovolných hasičů jsou základní složkou integrovaného záchranného systému a působí i v rámci krizového řízení. Jednotky provádějí hašení požárů a záchranné práce při živelních pohromách či mimořádných událostech. Plní také úkoly při činnostech reagujících na změny klimatu jako je sucho, silné sněhové přívaly, silné námrazy, větrné orkány a smrště.

Dobrovolní hasiči navíc nevykonávají tuto činnost jako své zaměstnání, většinou jsou zároveň i členy spolků vykonávajících obecně prospěšnou činnost v oblasti výchovy a přípravy nových potencionálních hasičů. Na území hlavního města je celkem 36 jednotek dobrovolných hasičů.