Pražští radní schválili dotaci téměř dva miliony korun na pět kulturních akcí

20. 04. 202408:53
Pražští radní schválili dotaci téměř dva miliony korun na pět kulturních akcí
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Magistrát hlavního města Praha, ilustrační foto

Během zasedání Rady hlavního města Prahy dne 15. dubna 2024 byla schválena dotace pro pět velkých letošních akcí. Tato podpora je přitom poskytována pouze za výjimečných podmínek, kdy se jedná o neobyčejný přínos pro hlavní město.

Jak uvádí tisková zpráva magistrátu, podpora ve výši 1 936 000 korun poputuje na letošní akce Oslava 20 let od vstupu České republiky do Evropské unie, Designblok Cosmos, We Should Have a Talk, Folklorní festival Národopisné dny a Hledání českého klarinetového koncertu.

„Velmi mě těší, že se dnes město Praha rozhodlo podpořit skvělé projekty v oblasti kultury částkou téměř dva miliony korun. Mezi nimi bych rád zdůraznil zejména výstavu Cosmos - jedná se o špičkovou iniciativu českých designerů, která bude originálním způsobem reprezentovat český sklářský průmysl na Milano Design Week 24. A také zajímavý doprovodný program k oslavám 20 let od vstupu ČR do EU. Připraveny jsou koncerty, výstava, debaty, workshopy a další aktivity. Věřím, že si Pražané z tohoto bohatého kulturního programu vyberou,“ uvádí ve zprávě Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek primátora hlavního města.

Na kulturu bylo letos již vyhrazeno 400 milionu korun, jak dříve uvedl portál Praha.eu. Ty budou rozděleny mezi 774 projektů, které prošly dotační komisí.

„Uvědomujeme si, že pražská kultura finance potřebuje. Proto jsem rád, že se nám podařilo schválit dostatečné prostředky na poskytnutí dotací v této oblasti. S kolegy jsme schválili jak granty na rok 2024, tak i ty víceleté na roky 2025 až 2028. Jen za letošní rok poputuje do kultury 400 milionů korun, což je skvělá zpráva. Navzdory náročné ekonomické situaci, ve které se nacházíme, se nám podařilo navýšit částku oproti minulému roku o 20 milionů korun, což je dobrá zpráva, i když navýšení nekopíruje rychlost inflace. S podporou nesmíme usnout na vavřínech a již teď s kolegy pracujeme na tom, abychom příští rok mohli finanční prostředky navýšit,“ uvedl tehdy Pospíšil.

Rok plný oslav a akcí

Na rok 2024 je připraveno mnoho každoročních i jubilejních akcí, které jsou naplánovány v hlavním městě. Mezi ně patří například i již probíhající oslavy 50 let pražského metra. Ty začaly na začátku dubna, program je podle webu Dopravního podniku hlavního města Prahy naplánován ale i na následující měsíc.

Jednou z velkých celorepublikových akcí je i 600. výročí úmrtí Jana Žižky z Trocnova. K této příležitosti jsou naplánovány nejrůznější akce v mnoha lokalitách, a to včetně hlavního města. Zde je hlavní program naplánován od 11. října do 13. října. Chybět nebude například slavnostní bohoslužba, historická přednáška profesora Petra Čorneje a rekonstrukce husitsko-táborské mše. Podrobnosti k této akci i mnoha dalším na svých stránkách uvádí web Jan Žižka 600.

Oslavy 20. výročí vstupu Česka do EU proběhnou ve středu 1. května pod názvem „Zažijte Evropu“. Spolupořadateli akce jsou Evropská komise v ČR, United Islands of Prague a Díky, že můžem.

„Středa 1. května bude na ostrovech v centru Prahy patřit oslavě Evropy. Česká republika si v rámci akce „Zažijte Evropu“ připomene dvacet let od vstupu do Evropské unie. Z původního Dne Evropy, který se na starém kontinentu slaví řadu let, tak v letošním roce bude Týden Evropy,“ uvedla Evropská komise na svém webu.

Bohatý program včetně koncertů naplánovali organizátoři na Střeleckém ostrově a jeho okolí. Celá akce je pro všechny návštěvníky zdarma.