Pražští radní schválili Memorandum projektu Staroměstská brána

21. 02. 202408:53
Pražští radní schválili Memorandum projektu Staroměstská brána
foto: Redakce PrahaIN.cz/Pařížská ulice, ilustrační foto

Zóna na konci Pařížské třídy se dočká úprav. Rada hlavního města Prahy schválila v pondělí Memorandum projektu Staroměstská brána. Jeho cílem bude přetvořit oblast na plnohodnotný prostor pro veřejnost.

Jak uvádí tisková zpráva, pražští radní schválili Memorandum, které znamená dohodu mezi pražským magistrátem, Prahou 1 a soukromým investorem. Dohoda má zajistit úpravu výsledného vzhledu prostoru, zapojení městotvorných prvků i udržitelnou technologii na konec Pařížské třídy a náměstí Miloše Formana. Podle tiskové zprávy podepsáním Memoranda pro hlavní město nevznikl investiční závazek a jedná se tak především o veřejný politický souhlas se záměrem investora. Všechny náklady, ať už investiční nebo také později provozní, ponese společnost WIC Prague, a. s., za kterou stojí rodinná investiční kancelář R2G.

Zeleň i kulturní akce

„Je v zájmu hlavního města, aby kultivovalo vztahy s investory, kteří přistupují k rozvoji města jako veřejnému zájmu. Memorandum se zapojením městské části je nástrojem, jak obdobný dialog strukturovat a nastavit v něm klíčové parametry pro rozvoj města, ať jde o velkorysý veřejný prostor, dostatek zeleně, parkovací místa či bezbariérový přístup,“ uvedl v tiskové zprávě Petr Hlaváček (STAN), náměstek primátora.

Projekt byl měl prý zvelebit neudržovaný prostor, nabídnout parkové úpravy, nové aleje, vodní prvky i městský mobiliář. Zpřístupnit má i části, které byly dříve užívány výhradně hotelem InterContinental, dnes Fairmont Golden Prague.

„Území v samém centru města přináší celou řadu příležitostí, ale také výzev. Z postupu investorů je ale jasně patrný důsledný a citlivý přístup k významné brutalistní architektuře hotelu i revitalizaci přilehlého náměstí,“ dodává Hlaváček.

Díky přesunu výjezdů z podzemních garáží se prý sníží i dopravní vytíženost na náměstí Miloše Formana, kde budou také odstraněny výduchy vzduchotechniky a následně přesunuty do nové budovy pavilonu. Memorandum má upravit i budoucí správu náměstí, která zde poskytne společenské, kulturní i vzdělávací akce. V plánu jsou tak například divadelní představení nebo výstavy.

Investor má za cíl v pavilonu propojit nutnou infrastrukturu podzemních garáží s uměleckou hodnotou. Konečná podoba fasády nového pavilonu tak bude předmětem designerské soutěže.

V souvislosti s budoucím provozem náměstí se schází také pracovní skupina složená ze zástupců sousedů, města, městské části a investora, později bude zapojen i provozovatel hotelu. Výsledkem diskusí by mělo být odhalení praktických záležitostí i požadavků na budoucí provoz náměstí. Nyní tak například pracovní skupina došla k vymezení pěti krátkodobých parkovacích míst výhradně pro místní obyvatele.

Obyvatelé se stavbou nesouhlasí

Jak jsme již dříve informovali ZDE, stavba na náměstí Miloše Formana byla úřady a Radou hlavního města Prahy už jednou zamítnuta. Se stavbou nesouhlasí ani místní obyvatelé a iniciativy.

„Rada HMP se chystá schválit stavbu na náměstí Miloše Formana. Navzdory zamítavým stanoviskům ministerstva kultury i ministerstva rozvoje, doporučení IPRu, názoru občanů i vlastním slibům – nechápu, jaká může být motivace radních něco takového schválit. Celá věc navíc běží naprosto mimo standardní způsob projednávání – projekt a smlouva nebyly projednávány ani v příslušných komisích městské části, ani magistrátu,“ upozornila Anna Vinklárková z organizace Arnika v tiskové zprávě.

Dřívější návrh, podobný tomu současnému, předložil tehdejší náměstek Petr Hlaváček (v té době za TOP09) a představoval stavbu čtyřpodlažní budovy.

V současné podobě jde v projektu o budovu s půdorysem 515 metrů čtverečních. Smlouva prý ale údaj o výšce stavby neobsahuje.

„Ve smlouvě je sice omezena zastavěná plocha na maximálně 515 m čtverečních, není ale omezen počet pater ani výška stavby. Nejenže chce Rada HMP umožnit na náměstí stavbu, kterou úřady zamítly, ale navíc ponechává investorovi naprosto volnou ruku v rozhodnutí, jak vlastně bude stavba vysoká a jaké bude její využití,” sděluje Anna Vinklárková z organizace Arnika.

Nesouhlas s novou stavbou vyjadřují lidé i pod facebookovým příspěvkem Petra Hlaváčka.

„Schválili jsme podepsání memoranda s investory rekonstrukce InterContinentalu. Zachránili významnou brutalistní architekturu a citlivě obnovují jedinečný design budovy. Součástí projektu je i nový objekt na náměstí Miloše Formana a velkorysá úprava veřejného prostranství,“ napsal Hlaváček.

V komentářích se například objevuje, že projekt obešel projednávání komisí magistrátu a proti stavbě odvolali jak místní, tak Institut plánování a rozvoje Prahy.

„Určitě má projekt u veřejnosti převažující podporu? Já si pamatuji jen demonstrace proti,“ píše jeden z komentujících.

Vyjádření Prahy 1

Dle vyjádření Prahy 1 v tiskové zprávě se bude městská část řídit již platným rozhodnutím z roku 2022, které požadovalo náměstí Miloše Formana zakotvit v metropolitním plánu jako nezastavitelnou plochu.

„Uzavření memoranda je pro mě nová informace, doposud jsem ho nedostala ani k náhledu. Na jednání rady hlavního města, kde se dnes memorandum projednávalo, jsem neobdržela oficiální pozvánku. V tuto chvíli nevidím důvod k hysterii, která je kolem náměstí Miloše Formana vyvolávána. V roce 2022 se naše zastupitelstvo k věci jasně postavilo a od té doby jiné usnesení týkající se projektu nepřijalo. Tedy rozhodnutí zastupitelstva proti zastavění plochy platí. Celá záležitost bude dále diskutována v příslušných orgánech městské části," uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).