foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Hayato Okamura a Tomáš Klus
Den pro Tibet, Vlajka pro Tibet nebo Den solidarity s lidem Tibetu, takové názvy obvykle nese 10. březen. Svět si v tu dobu připomíná výročí potlačeného povstání Tibeťanů proti čínské okupaci.
Už v pátek ráno si PrahaIN.cz všimla, že došlo k vyvěšení tibetské vlajky na budovu Nové radnice, kterého se zúčastnil primátor Bohuslav Svoboda a další členové rady hlavního města.
Odpoledne jsme se účastnili komorní akce před budovou čínské ambasády v Praze 6 – Bubenči. Odpoledne se na místě ukázalo několik desítek lidí. Mezi nimi byla například bývalá poslankyně Kateřina Bursíková Jacques, Martin Bursík, poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura, nezávislý senátor Marek Hilšer nebo zpěvák Tomáš Klus, který zde zazpíval.
Akce proběhla v poklidné atmosféře, během jejího průběhu nedošlo k žádnému narušení.

Před budovou čínské ambasády v Praze 6 – Bubenči. Foto: PrahaIN.cz
Podporu vyjádřila taky EU
Vlajku pro Tibet v Praze vyvěsila rovněž Filozofická fakulta UK. „Vyvěšením tibetské vlajky v den výročí tibetského povstání proti čínské okupaci Tibetu v roce 1959 připomínáme osudy těžce zkoušených lidí žijících na Střeše světa, kteří čelí déle než půl století agresi početnějšího a mocnějšího souseda,“ informoval média vedoucí oddělení tibetanistiky na Ústavu asijských studií FF UK Daniel Berounský.
V polovině února letošního roku se v Bruselu konal ´dialog o lidských právech s Evropskou unií´. EU přitom zdůraznila zranitelnou situaci Ujgurů, Tibeťanů a osob patřících k náboženským, etnickým a jazykovým menšinám v Číně.
Odkázala také na zprávu vysokého komisaře OSN pro lidská práva o situaci v oblasti lidských práv v Sin-ťiangu a zdůraznila naléhavost ´provedení doporučení obsažených ve zprávě´. EU rovněž poukázala na zhoršující se situaci v oblasti svobody pokojného shromažďování a sdružování a svobody projevu v Hongkongu (anglický výstup je ZDE).