foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Před VŠE, 15. března 2023
VIDEO: Rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák vyzval děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka k rezignaci kvůli sobotnímu incidentu u Národního muzea. Ve středu po obědě studenti univerzity protestovali na akci s názvem Stop Ševčík! PrahaIN.cz byla na místě.
Zástupci a zástupkyně Národohospodářské fakulty vyzvali, stejně jako rektor, Ševčíka k rezignaci ze své funkce. Podle nich poškozuje jméno celé školy. Dle pořadatelů protestu nezasahuje Ševčíkovo chování pouze studenty fakulty, ale celou školu.
„Vaše chování, které se neslučuje s Etickým kodexem a Morálně-etickými zásadami vedoucích pracovníků VŠE, vrhá opakovaně a dlouhodobě špatné světlo na studenty i absolventy VŠE a je neakceptovatelné,“ uvádí organizátoři protestu.
Dále prý nechtějí, aby děkan Národohospodářské fakulty VŠE zahrnoval do výuky své politické názory. „Jsou často nevhodné a dezinformační a do akademické sféry nepatří.“
Psali jsme
Sobotní demonstrace na Václavském náměstí skončila konfliktem s těžkooděnci, kdy se dav lidí údajně násilně snažil dostat do Národního muzea,…
Podpisy od studentů i veřejnosti
Hned osm studentských senátorů rozeslalo mezi studenty a veřejnost dopis, kde rovněž požadují, aby Ševčík rezignoval. Výzvu může podepsat každý, student či absolvent VŠE, akademik, ale také kdokoli z veřejnosti.
K 14. březnu večer nasbírala výzva přes sedm a půl tisíce podpisů. Zhruba polovina z nich byla od studentů a absolventů VŠE, zbytek od akademiků a veřejnosti.
Otevřený dopis také říká, že Ševčíkova účast na sobotní demonstraci a následný výskyt před Národním muzeem není hlavním důvodem k rezignaci, „ale je to jen dalším v řadě – ať už je to vystupování po boku dezinformátorů, zneužití školních e-mailů k propagaci politické strany Trikolora, dlouhodobě konfliktní vedení fakulty vedoucí k odchodu významných akademiků, relativizace covidu a zahrnování osobních nerelevantních názorů do výuky či urážlivé označení studentů v jednom z videí.“
Pořadatelkou protestu proti Miroslavu Ševčíkovi byla Karolína Nodesová. Mimo jiné zakladatelka spolku Most Pride, který pořádal LGBTQ+ akce na Ústecku.
Psali jsme
Podle některých studentů současný děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze poškozuje dobré jméno jak školy, tak…
Ostré názorové střety
Před budovou jsme viděli množství policistů už více než hodinu před akcí.
Protest měl začít ve 12:30. V tu chvíli už bylo na místě zhruba 300 studentů. Řečníci na pódiu se ale zpozdili a oficiální část začala zhruba o deset minut později.
Během toho ale dorazilo několik příznivců děkana Ševčíka.
Velmi aktivní byla žena s českou vlajkou.
Hovořila například o tom, že jde o odstranění inteligence a podobné věci dokumentuje od roku 2014. „Člověk, který patří k elitě národa, a vy jako studenti, kteří se neustále odvoláváte na rok 89´, co to dneska děláte? Přišla jsem podpořit docenta Ševčíka,“ říkala studentům.
Ti odpověděli, že se vyjadřují k působení docenta Ševčíka ve funkci děkana a k jeho poškozování dobrého jména Vysoké školy ekonomické.
„Dlouhodobě neetickým chováním. Přijde vám normální, když děkan řekne o studentech, že mají vymyté mozky? Označuje polovinu populace na základě politického názoru, že jsou zmanipulovaní?“ argumentovali studenti VŠE.
Zastánci děkana dorazili s několika transparenty: „Ať žije Ševčík“ „Tak demokracii bychom měli, teď už jen ty demokraty“ „Vysoká škola totalitních praktik?“

Z protestu... Zdroj: PrahaIN.cz
Dorazila ale také skupina Ševčíkových odpůrců.
Právě mezi nimi a druhou skupinou nastaly ostré názorové střety.
Na celou akci dohlížely desítky policistů.
Těsně před startem protestu proti Miroslavu Ševčíkovi zaslalo hnutí Trikolóra médiím zprávu, kde se ohrazuje proti jeho údajné dehonestaci.
Přinášíme plné znění, pod které je podepsána Zuzana Majerová a Petr Štěpánek.
Stanovisko Trikolory k dehonestaci a pokusům o profesní likvidaci děkana
Když celý ten příběh zkrátíme na dřeň, vypadá takhle: Docent Ševčík se u Národního muzea zastal policií zmláceného občana, načež byl sám policií napaden. Posléze to na kameru okomentoval. Všechno další, co se okolo toho nashromáždilo, už je mediální manipulace, respektive hanebné vytváření záminky, aby nepohodlný akademický funkcionář, jenž pravidelně kritizuje vládu Petra Fialy, mohl být odstraněn.
Není pravda, že Ševčík vystupoval na demonstraci. Není pravda, že Ševčík byl mezi osobami, které požadovaly odstranění ukrajinské vlajky z budovy Národního muzea. Není pravda, že se Ševčík dobýval do budovy Národního muzea. Není pravda, že se Ševčík pral s policisty.
Ze strany prorežimních médií jsme svědky zločinné manipulace a ze strany vedení VŠE v čele s rektorem Petrem Dvořákem hanebného překroucení reality a zbabělé snahy vyhovět nervózní politické moci. Studenti z Akademického senátu VŠE, kteří docenta Ševčíka vyzvali k rezignaci, by se stejně jako rektor Dvořák měli stydět. Z dostupných videí incidentu je totiž jasně patrné, že tak učinili zcela bezdůvodně. Docent Ševčík se ničeho nedovoleného nedopustil. Naopak. Tváří v tvář policejní zvůli se zachoval jako odpovědný, statečný občan.
Tím, kdo by měl zvážit svoji rezignaci, není děkan národohospodářské fakulty Ševčík, nýbrž rektor VŠE Dvořák.
Historie si zapamatuje, jak a proč se kdo zachoval.
|

Z protestu Stop Ševčík! Zdroj: PrahaIN.cz
Jeden z nejagresivnějších mužů na sobě měl oblečenou ukrajinskou vlajku. Většinu lidí urážel a nazýval je komunisty. Dle našich informací má být spjatý se skupinou Kaputin.
PrahaIN.cz také hovořila s organizátory akce.
Podle nich je verze Ševčíka, že šel pouze okolo, nepravdivá. Dle jejich slov vědí, že byl jedním z lidí, kteří chtěli strhnout ukrajinskou vlajku.