foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Karlův most
V poslední době se objevilo hned několik předpovědí na letošní zimu. Část tvrdí pravý opak toho, co přinášely informace předchozí. Meteorologové v Česku se dlouhodobým předpovědím ale vyhýbají. „Předpovědi zimy neděláme,” řekla serveru PrahaIN.cz Aneta Beránková, tisková mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (CHMI).
Zmatek
Nejprve se čekala klasická ladovská zima. V srpnu ale napsal Písecký deník článek o tom, že v Evropě prý opět bude teplá zima, jako tomu bylo v roce 2023.
10. října se zase objevil na portálu TN CZ článek o tom, že s největší pravděpodobností Evropu sevřou kruté mrazy a budou následovat záplavy sněhu. První polovinu zimu prý ovlivní i jev zvaný La Niña. Právě on prý do západní Evropy přinese neobvykle nízké teploty a také četné srážky.
Koncem října se ale opět na webu TN CZ vynořila zbrusu nová prognóza. Tvrdila, že letošní zima bude zřejmě velmi neobvyklá. Nejchladněji mělo být během listopadu, možná i se sněhem. Toto počasí ale prý dlouho nevydrží. Dlouhodobé výhledy prý ukazují, že letošní zima zřejmě bude neobvykle teplá.
Psali jsme
ROZHOVOR: Vlna teplého počasí uvedla české zemědělce do stavu zvýšeného neklidu. Ideálně by měly být tuhé mrazy a dostatečná sněhová pokrývka.…
Jisté je jen to, že nic není jisté
Jaká tedy bude letošní zima doopravdy a na co se mají lidé připravit s příchodem topné sezóny, se téměř nedá zjistit. Jedinou jistotou zatím je, že začíná zima.
„Předpovědi zimy neděláme. Bohužel to není reálné. Střední Evropa je z hlediska sezónních předpovědí obtížně předpověditelnou oblastí. Výhled počasí na měsíc dopředu ale provádíme. To je maximální smysluplná doba. Ovšem výhled počasí vzniká jinak než klasická předpověď počasí. Jedná se o nastínění celkového charakteru počasí,“ řekla redakci PrahaIN.cz Aneta Beránková (CHMI).
V této souvislosti upozornila, že úspěšnost tohoto výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent.
V několika předpovědích amerického Centra pro předpovědi klimatu Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) se objevilo, že začátek zimy v Evropě údajně ovlivní jev La Niňa. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu to však nepotvrdili. „Pro začátek zimy ve střední Evropě bych s vlivem nástupu La Niňa nepočítal. Index NOAA (Oceanic Niño Index) se zatím drží v neutrální poloze. Pokud dosáhne hodnot pro La Niňa v prosinci nebo lednu, tak se mírné globální oteplení začne projevovat až na jaře. Lze tedy spíše očekávat rychlejší a teplejší nástup jara než teplejší zimu ve střední Evropě,“ řekl naší redakci Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu.
Podle meteorologů (CHMI) měly v uplynulých čtyřech týdnech průměrné týdenní teploty kolísavý charakter. Období od 14. října do 3. listopadu bylo mírně nad dlouhodobým průměrem. Od 4. listopadu do 10. listopadu byly naopak pod dlouhodobým průměrem. Srážkově byly uplynulé čtyři týdny (14. listopadu do 10. listopadu) podprůměrné.
„Období příštích čtyř týdnů jako celek očekáváme teplotně i srážkově průměrné až podprůměrné. Průměrné nejnižších noční teploty by se v nejbližších čtyřech týdnech neměly moc měnit. Pohybovat by se měly kolem -2 °C. Týdenní průměry nejvyšších denních teplot předpokládáme ve všech čtyřech týdnech předpovědi od 2 do 5 °C. Srážkově očekáváme v prvních dvou týdnech předpovědi pokračování suchého, srážkově podprůměrného období. Třetí a čtvrtý týden předpovědi (od 25.listopadu do 8. prosince) by měl být srážkově průměrný,“ uvádějí meteorologové CHMI.
V Praze bude sněžit i pršet
Podle jejich předpovědi na území hlavního města bude tento týden zataženo s deštěm. Ten ale bude postupně přecházet ve sněžení nebo déšť se sněhem. V noci bude i mrznout a teploty klesnou na -3 až -6 °C.
Podle další aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu zažije tento týden Česká republika téměř všechno, co počasí může v zimě nabídnout. Sněžení v nížinách i na horách, mrznoucí mrholení, ledovky i déšť.