foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Koněvova ulice, ilustrační foto
Že se Koněvova ulice na Žižkově přejmenuje na Hartigovu, se rozhodlo už v červnu. Redakci ale nedávno kontaktoval prezident Motocyklové asociace České republiky Jaromír Šíd, který se i jménem celé organizace proti tomuto kroku bouří. Městské části také vyčítá, že prý ani nevzala v potaz návrh na jméno ulice podle legendárního motocyklisty, který je s touto pražskou částí spjatý.
Záměr přejmenovat Koněvovu ulici byl radou městské části Praha 3 schválen již v dubnu 2022, následně mezi dotčenými obyvateli proběhl průzkum, zda se změnou souhlasí. A ačkoli na sociálních sítích téma budilo vášně, z celkem 3.689 oslovených obyvatel s trvalým bydlištěm v Koněvově ulici se v průzkumu vyjádřilo pouze 944 hlasujících. Osloveno bylo také 262 provozoven s adresou v Koněvově ulici, hlasovalo ale pouhých 42 z nich.
„Za údaj s největší vypovídací hodnotou považuji údaj o účasti v průzkumu. Zatímco na sociálních sítích se zdálo, že téma přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu budí opravdu obrovský zájem a že je tu velká část obyvatel této ulice, kteří se proti tomu staví, samotný průzkum ukázal, že pro většinu místních to zřejmě není podstatné téma,“ uvedl tehdy radní pro kulturu a strategické plánování Prahy 3 Pavel Křeček (TOP 09 a STAN).
Před pár měsíci posvětil přejmenování i magistrát a od října tak ponese ulice název podle Karla Hartiga, který se v roce 1876 stal historicky prvním starostou samostatného Žižkova.
Přejmenování se má dotknout asi pěti tisíc lidí.
Psali jsme
Už letos v říjnu dojde k přejmenování Koněvovy ulice. Na počest prvního žižkovského starosty bude nově nést jméno Hartigova. Pro místní to bude…
To se nelíbí prezidentovi Motocyklové asociace České republiky.
Jaromír Šíd říká, že to způsobí obrovské komplikace. Lidé si totiž budou muset změnit osobní doklady, trvalé bydliště a další nezbytnosti.
„Přinese to obrovské náklady, které městská část nyní nemá, protože i běžné věci, které jsou potřeba zajistit, tak na ně nemá prostředky,“ říká Šíd.
On sám je obyvatelem této městské části 46 let.
„Přes Koněvku jsem chodil do základní školy, nikdy nám to nevadilo a ani jsme nevnímali, že by to mělo něco společného s Ruskem. Pro nás to byla zkrátka Koněvka a bere to tak spousta rezidentů, kterých jsem se ptal. Nikdo to nespojuje s momentálními osudy a válkou. V tomto směru je to zbytečné a myslím, že vyvolané jen několika lidmi, kteří nerespektují zájmy obyvatel,“ uvedl prezident Motocyklové asociace ČR, který zároveň říká, že se jedná o postoj celé asociace.
Městská část prý ignorovala návrh motocyklistů
Šíd také uvádí, že motocyklisté dali městské části návrh k přejmenování na ulici Františka Šťastného.
Jedná se o motocyklového závodníka, který několikrát vyhrál Mistrovství Československa silničních závodů motocyklů a před necelými deseti lety ho prezident vyznamenal in memoriam medailí Za zásluhy.
„Žil tady, je tady pohřbený a je to obrovská ikona. Jeho příznivců je stále spousta, ačkoli nové generace o něm už příliš nevědí. Na Koněvově ulici stojí Jawa Klub, kam chodil. I s touhle spojitostí by to bylo dobré,“ říká Šíd ohledně návrhu na přejmenování Koněvovy ulice, který prý městské části Motocyklová asociace České republiky předložila.
To prý trojka ignorovala.
„Radní mají zastupovat zájmy obyvatel, ale oni jdou proti nám. Vůbec se s námi nebaví. František Šťastný, legenda, je vůbec nezajímal. Raději to pojmenují po prvním starostovi, kterého tady nikdo nezná, protože když řeknete to jméno, téměř nikdo vám tady neřekne, kdo to byl. To je asi něco špatně,“ říká předseda Motocyklové asociace ČR.
„Vyjádřili jsme nesouhlas. Dotaz jsme položili městské části, jak s naším návrhem pracovali. Odpověď jsme nedostali. Obrátili jsme se na magistrát. Na odbor, který to má na starosti. Tam nám řekli, že pokud si to tam schválili, nejde s tím nic dělat. Jediné, co s tím prý můžeme udělat, je medializovat to. I kdybychom prý dali žalobu, tak nám to nepomůže,“ uzavřel Šíd.
Psali jsme
ROZHOVOR: Legendární hokejový brankář a dvojnásobný vítěz Stanley Cupu Dominik Hašek v úterý na pozvání europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL)…
Ulice Františka Šťastného bude, ale?
Jestli návrh na přejmenování ulice opravdu dorazil a jak s ním pracovali, jsme se ptali přímo na třetí městské části. Konkrétně tiskového mluvčího Jiřího Hannicha.
Podle něj nemá záměr k přejmenováni ulice Františka Šťastného s Koněvovou ulicí žádnou souvislost.
„S návrhem na pojmenování ulice po Františku Šťastném byla městská část oslovena v polovině roku 2019. Motocyklová asociace České republiky tak učinila v souvislosti s připomínkováním výstavby na rozvojovém území bývalého Nákladového nádraží Žižkov. S Koněvovou ulici tedy tento záměr nijak nesouvisí,“ uvedl mluvčí.
Podle Hannicha byl podnět schválen a následně postoupen na úroveň hlavního města, které má v otázce názvů veřejných prostranství v Praze rozhodující slovo.
„Místopisná komise hlavního města pojmenování ulice na počest Františka Štastného podpořila, a to v září roku 2019. Název bude možné využít, až v lokalitě Nákladového nádraží Žižkov vznikne nové veřejné prostranství,“ dodává Jiří Hannich.
A ulice Hartigova? S nápadem prý přišel v březnu roku 2022 Klub přátel Žižkova.
„Tento návrh jsem si osvojil a prosadil ho v radě i zastupitelstvu Prahy 3. Definitivně pak tento záměr schválili pražští radní,“ komentuje radní třetí městské části Pavel Křeček.
„Nelze přehlížet, že se poválečné činy Ivana Koněva neslučují s poctou, jakou by pojmenování ulice mělo být. Maršál Koněv se podílel na krvavém potlačení maďarského povstání v roce 1956, na vzniku Berlínské zdi a na zpravodajské akci před invazí do Československa v roce 1968. Stal se vykonavatelem a symbolem sovětského imperialismu a jeho jméno nepatří na mapu Žižkova,“ dodává Křeček.
Karel Hartig byl podle radního naopak českým vlastencem, stavitelem, zakladatelem a starostou, bez kterého by Žižkov nebyl tím, čím je dnes. „Letos si navíc připomínáme 190 let od jeho narození a je symbolické, že právě v tento rok splatíme dluh a žižkovská ulice poprvé ponese jeho jméno.“