foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Z německého Regensburgu
REPORTÁŽ: Češi do Německa vyráží rádi. Na dovolenou, ale v posledních letech také za levnějšími nákupy. Naše redakce navštívila město nedaleko českých hranic, Regensburg, česky Řezno, a moc se nám tu líbilo.
Toto bavorské město PrahaIN.cz v minulosti již navštívila, tentokrát jsme sem ale vyrazili v předvánočním čase a nejeli jsme sami.
Vypravili jsme se sem společně s autobusovým dopravcem Flixbus, který se opět zapojil do takzvaného Giving Tuesday, což je světový den štědrosti. Dopravce „slaví“ tento den od roku 2018. V rámci něj spolupracuje s Elpidou, centrem aktivních seniorů. Právě pro ně byl i tento výlet. Flixbus chápe celou iniciativu jako poděkování seniorům, kteří se aktivně podílí na práci centra Elpida.
Psali jsme
Už od roku 2020 fungují na Praze 3 pravidla podporovaného bydlení. Od listopadu se změnila, aby usnadnily cestu k obecnímu bytu osamělým…
Výlet do Regensburgu nebyl první, v minulosti zavítali například do Českého Krumlova anebo Drážďan.
Hned ráno na autobusovém nádraží Florenc jsme si všimli, že všichni senioři byli plní elánu, měli dobrou náladu a byli pozitivně naladeni a natěšeni na celý den. Rozhodně neměli v plánu odpočívat. Snad každý z nich měl smartphone, často pak se značkou nakousnutého jablka, který aktivně využíval nejen na fotografie.
Cesta uběhla rychle. Aby ne, Regensburg je od Prahy sotva tři sta kilometrů. Autobusem to jsou zhruba tři a půl hodiny cesty.
Příjezd do Regensburgu. Zdroj: PrahaIN.cz
Flixbus měl původně naplánované, že pro aktivní seniory bude ve městě prohlídka s českým průvodcem přímo z Regensburgu. Ten na poslední chvíli onemocněl, a tak si výklad musel vzít do parády tiskový mluvčí Tomáš Beránek.
Ten má historii vystudovanou a je dokonce licencovaný průvodce pro Prahu, ale zpočátku byl skromný a podotýkal, že bude muset nejprve oprášit svoje schopnosti. Stalo se tak rychle. Výklad o historii města byl se vším všudy. Senioři z Elpidy pozorně poslouchali zajímavosti. O Regensburgu se dá hovořit hodiny, je krásný, a navíc má i bohatou historii.
Při prohlídce to v jednu malou chvíli vypadalo, že Regensburg je české město. Společně se skupinou aktivních seniorů se totiž setkala i velice početná skupina české základní školy, studenti rovněž poslouchali výklad, potkali jsme ale i další našince.
Centrum města uchvátí skoro každého. Úzké uličky, zajímavé pasáže, které zároveň mohou sloužit jako zkratky při toulkách městem. Těžko vybrat jedno místo v Regensburgu, které by bylo nejzajímavější.
Jednou z nejznámějších památek je Dóm svatého Petra. Tato katedrála patří mezi symboly města a na její kráse neubírá ani lešení, které je tady z důvodu opravy.
Typická ulička v Regensburgu, v pozadí nejznámější katedrála. Zdroj: PrahaIN.cz
Na pohlednicích z Regensburgu kromě katedrály uvidíte také Kamenný most, který je vůbec nejstarším v celém Německu. Vybudován byl ve dvanáctém století a má přes 300 metrů. Později sloužil jako inspirace pro celou řadu jiných mostů, včetně nejznámějšího pražského, který nechal vystavět Karel IV.
Pokud se zmiňujeme o nejzajímavějších památkách, na závěr nesmíme zapomenout ani na takzvanou Porta praetoria. Jedná se o dochovaný pozůstatek římské brány, která je přes 1.800 let stará.
V Regensburgu je ale také spousta krásných kostelů a dalších staveb, včetně muzeí. Pokud byste náhodou chtěli vidět všechno, jeden den vám rozhodně stačit nebude. A koho by omrzely památky, může jít na dobrý fotbal.
Tamní celek SSV Jahn hraje třetí Bundesligu a sami jsme už před nějakou dobou vyzkoušeli, že návštěva stojí za to (reportáž jsme psali ZDE). A pokud by fotbalisté na trávníku nepředváděli příliš atraktivní podívanou, věřte, že atmosféra na tribunách to spolehlivě vynahradí.
Mnozí ale v současné době, stejně jako aktivní senioři z Elpidy, vyráží do Regensburgu kvůli vánočním trhům. Těm se budeme věnovat v dalším materiálu.