foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Italské horské město Cavalese se nachází v autonomní oblasti Tridentsko-Horní Adiže
Pivo, bombardino, aperol nebo svařené víno si během lyžování klidně dá 39 procent mužů a čtvrtina žen. Překvapivě nejčastěji, v polovině případů, si dají skleničku lidé starší 55 let. Jako polehčující okolnost uvádí, že pijí až před poslední jízdou.
Vyplývá to z průzkumu pro ERV Evropskou pojišťovnu mezi asi tisícovkou respondentů. V některých zemích je ale alkohol na sjezdovce striktně zakázaný. Když dojde k úrazu pod vlivem, mohou pojišťovny krátit či odmítnout pojistné plnění.
V Rakousku, stejně jako v Česku, alkohol na sjezdovkách zakázaný není. Na rozdíl od tuzemska se tam ale kontroly lyžařů reálně provádějí, uvedla pojišťovna. Pokud je u někoho naměřena vysoká hladina alkoholu v krvi, může přijít o skipas bez nároku na náhradu a může být vykázán ze sjezdovky. Jako přitěžující okolnost je pak alkohol brán při srážce s jiným lyžařem.
V zahraničí se může alkohol na sjezdovce prodražit
V italských Alpách je od letošního roku novinkou zákaz alkoholu na sjezdovkách. Pokud je lyžaři při namátkové kontrole zjištěno překročení hranice 0,5 promile alkoholu v krvi, čeká ho pokuta od 250 do 1000 eur (mezi 6 080 a 24 300 Kč), při překročení 0,8 promile dokonce jde o trestný čin. Ve Francii pak při lyžování platí nulová tolerance alkoholu.
ERV uvedla, že v případech požití menšího množství alkoholu je tolerantní. Přítomnost alkoholu při škodě však musí zohlednit ve chvíli, kdy o něm ošetřující lékař nebo policie udělají záznam v dokumentaci.
Psali jsme
Tradiční celorepubliková kampaň Suchej únor už 10 let prověřuje vztah české veřejnosti k alkoholu. Měsíční detox od alkoholu si v loňském roce…
„Není ojedinělé, že k úrazu dojde pod vlivem alkoholu. V takovém případě musí lyžař počítat s tím, že mu pojišťovna může pojistné plnění krátit či odmítnout, zvláště pak po požití většího množství alkoholu,“ uvedl manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.
Podle průzkumu a experimentu Britské pojišťovny Direct Line, je u lyžařů pod vlivem alkoholu o 43 procent vyšší pravděpodobnost, že se stanou účastníky nehody. Průzkum, do kterého se zapojilo 2000 rekreačních lyžařů, vycházel z experimentu na simulátoru. Lyžaři nejprve absolvovali jízdu na simulátoru bez požití alkoholu a následně po jeho požití.
Odškodnění jde z kapsy podnapilého
Mnohem větší finanční „trest“ můžete očekávat v případě, že v podnapilém stavu způsobíte škodu jinému lyžaři. A to i tehdy, máte-li sjednané pojištění odpovědnosti. Přítomnost alkoholu či jiných návykových látek v krvi je totiž porušením pojistných podmínek. Pojišťovna v takovém případě způsobenou škodu sice uhradí, ale následně ji bude vymáhat po vás. Jedná-li se o škodu na zdraví, což se děje ve většině případů, hradí viník kromě způsobené škody také bolestné.
Podobný přístup bude mít pojišťovna v případě úrazového pojištění. Pokud se ukáže, že jste byli pod vlivem alkoholu, pojistné plnění bude zamítnuto nebo pokráceno.
S konzumací alkoholu na sjezdovce tedy opatrně. I nevinná sklenička či dvě mohou mít neblahý dopad – na vaše zdraví, na zdraví někoho jiného a na vaši peněženku. Proto je lepší vychutnat si svůj oblíbený drink až poté, co sjedete poslední kopec.
Psali jsme
Poměrně slušnou estrádu předvedl 58letý muž ve stanici metra Veleslavín. Právě tam se pokusil skopnout ze schodů jiného muže, poté napadal dozorčí…
Psali jsme
Téměř identické případy museli řešit městští strážníci na ubytovně pro bezdomovce v pražské Michli. Vždy se jednalo o agresivitu opilého muže,…